Amit a pikkelysömörről tudni kell!
A psoriasis vulgaris, magyar nevén pikkelysömör, gyakran előforduló bőrgyógyászati kórkép, melynek különböző súlyosságú formái ismertek. Enyhe esetben csak néhány, elszórt kiütés látható a testen, de vannak olyanok, akiknél a test több mint felét, vagy akár a teljes testfelszínt is beboríthatják a hámló kiütések. A bőrtünetek viszketnek, pszichésen zavarják a beteg mindennapjait, kezelésük időigényes, kellemetlen lehet, valamint súlyos roncsoló ízületi- és körömtünetek kísérhetik a bőr érintettségét. Ezek alapján a pikkelysömör jelentős életminőség-romlást okozhat az érintett betegnél.
Az étkezés és a pikkelysömör kapcsolata
Jelenleg nem ismerünk olyan diétát, ami egyértelműen javítana a betegség lefolyásán. Ugyanakkor megfigyelések bizonyítják, hogy az elhízott, cukorbeteg vagy magas vérzsírszintű betegek psoriasisa javul, ha lefogynak, vagy rendeződik az anyagcsere eltérés. Ezek alapján javasolt a betegeknek a normál, egészséges étkezés, mely mellett testsúlyuk testmagasságuknak megfelelő mértékben csökken.
A diagnózis felállítása
A psoriasis bőrtüneteit a bőrgyógyász szakorvos diagnosztizálja a kórelőzmény és a klinikai vizsgálat alapján. Ritkán szükség lehet a diagnózis megerősítéséhez biopsziás vizsgálatra. A terápia megtervezése során figyelembe kell venni a betegség kiterjedtségét, klinikai típusát, az esetleges ízületi panaszok fennállását, a beteg nemét, korát, társuló egyéb betegségeit is.
Életminőség-romlás psoriasisban
A psoriasis általában nem befolyásolja az élet hosszát, azonban jelentősen rontja az élet minőségét. Az utóbbi években számos tanulmány bizonyította, hogy a psoriasisban szenvedő betegek életminősége jelentősen romlik, és ennek mértéke eléri a súlyos szívbetegségben, cukorbetegségben vagy egyéb krónikus betegségben szenvedők életminőség-romlását. A psoriasis terápiájának megválasztásánál az orvosnak nem csupán azt kell figyelembe venni, hogy milyen típusú és milyen kiterjedtségű a psoriasis, hanem azt is, hogy milyen életminőség-romlást okoz az adott betegnél.
A psoriasis terápiája
A psoriasis kezelésekor figyelembe kell vennünk, hogy a betegség jelenlegi tudásunk szerint nem gyógyítható, azonban tünetmentessé tehető. Mivel a psoriasis egy életen át elkíséri a beteget, fontos, hogy olyan készítményeket alkalmazzunk, melyek káros mellékhatásai minél kisebb mértékben rombolják a beteg szervezetét, ugyanakkor olyan hatékonyak legyenek, hogy a beteg teljes értékű életet tudjon élni, bőrtüneteinek megléte ne befolyásolja életvitelét. A kezelés során az egyes készítményeket alkalmazhatjuk önállóan vagy kombinált terápiaként. A kezelési lehetőségeinket 3 fő csoportra lehet osztani, alkalmazhatunk: helyi kezeléseket, fényterápiát és gyógyszeres terápiát.
Helyi kezelési lehetőségek
A psoriasisban szenvedő betegek szinte valamennyien alkalmaznak helyi kortikoszteroidot tartalmazó krémeket, kenőcsöket. Ezen készítmények elsősorban a gyulladásos folyamatokat gátolják a bőrben, könnyen használhatóak, színtelenek és szagtalanok, azonban hosszú távon és nem megfelelő alkalmazásuk esetén a bőr elvékonyodását és más mellékhatásokat okozhatnak. Ugyancsak kiváló gyulladás csökkentő hatásúak a D-vitamin származékot tartalmazó kenőcsök melyek a bőr sejtjeinek fokozott osztódását is csökkentik. A kortikoszteroidot és D-vitamin származékokat kombináltan is alkalmazhatjuk. A pikkelyek leválasztására használhatunk szalicil és kén tartalmú lokális készítményeket. A ditranol fekvőbeteg intézetekben alkalmazott hatékony terápiás mód a pikkelysömörös bőrkiütések kezelésében, a kezelés kivitelezése azonban nehéz és szakképzett ápoló személyzetet igényel. Nem szakszerű alkalmazásával súlyos gyulladást lehet okozni az ép bőrön.
Hozzászólás zárolva.