Amit egy utazónak tudni kell a maláriáról és a megelőzés lehetőségeiről
Évről évre egyre többen utaznak egzotikus országokba. Főként a karácsonyi ünnepek után és a hideg januári, februári hónapokban kelnek útra felmelegedni távoli országokba. Az egzotikus utazások előtt időben fel kell készülni a fertőzések (pl. hepatitis, tífusz, malária stb.) megelőzésére.
A betegség: Lappangási ideje legalább hét nap, de akár egy év is lehet. Hidegrázással, hasi panasszal, hasmenéssel, köhögéssel, izomlázzal kezdődhet. Jellegzetes a visszatérő magas láz, melyet erős verítékezés követ. Szabályosan (ciklikusan) 48 – 72 óránként ismétlődő rohamokban egymást váltják a láztalan és lázas időszakok, innen kapta népies nevét: váltóláz. A parazita a májban és a vörösvértestekben szaporodik. A vörösvértestek szétesnek, ez okozza a lázat, a súlyos vérszegénységet és a szervek, főleg a vese és az idegrendszer károsodását. A vörösvérsejtek szétesése következtében, a vizelet sötét színű lehet.
Főleg meleg égövi országokban fordul elő, ott, ahol a páratartalom magas, a szúnyogok megélhetési és szaporodási feltételei jók és sok a fertőzött ember. Tehát három tényezőnek kell együtt lenni, hogy a veszély valós legyen. A malária elterjedtségét térképek mutatják, de ezek általában a terület határait mutatják, a részletekről máshonnan kell információt nyerni. Az esőerdők vidéke, a nagy folyók gyűjtőterületei, tavak környéke az Egyenlítőhöz közeledve egyre kockázatosabbak, míg a „kultúr-programok” – városnézés – általában veszélytelenek.
A malária kórokozóinak elterjedtségét és a gyógyszerérzékenységet folyamatosan figyelik a járványügyi szakemberek, ennek megfelelően változhat az ajánlott megelőző, vagy terápiás gyógyszerelés.
A malária biztos megelőzése a fertőzött szúnyog csípésének kerülése. Ha valaki erre azt mondaná, hogy otthon kell maradni a kényelmes karosszékben és a tévén nézni a természetfilmeket, nem biztos, hogy igaza van. Lemarad a csodálatos személyes élményről.
A megelőzés módja lehet a rendszeres rovarriasztás és a gyógyszerszedés is, jó esetben egyszerre mindkettő. A maláriát terjesztő szúnyog, különösen napnyugtától napkeltéig aktív, ekkor kell fokozottan óvni magunkat.
Legmegfelelőbb a jól szellőző, hosszú ujjú felsőrész és a bokákat is fedő ruházat. A szabadon lévő testrészeket rovarriasztóval (szúnyogriasztóval) – a használati utasításnak megfelelő rendszerességgel – kell védeni, erre több készítmény is forgalomban van. Éjszaka a pihenőhelyet rovarriasztóval impregnált hálóval kell védeni. A légkondicionált szobákat nem kedveli a szúnyog.
Hozzászólás zárolva.