ARANYKOR
Anglia: a gyermektelen baby boom generáció időskorú ellátása már gondot jelenthet
Huszonöt éven belül háromszorosára nőhet azoknak az idős nőknek a száma, akik gyermek nélkül értek meg magas kort; ennek megfelelően a szociális ellátórendszernek komolyabb leterheltségre kell a jövőben számítania, és erre fel is kell mihamarabb készülni – állítja egy hivatalos angliai elemzés.
Jelenleg Angliában és Walesben valamivel több, mit 20 ezer olyan 80 éves nő él, akinek nincs gyermeke – leglább is a Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) legfrissebb adatai szerint.
Ez az arány 2045-re várhatóan több mint háromszorosára növekedhet, és valamivel több, mint 60 ezer idős nőről kell majd szervezetten gondoskodni – írja a sky news.
Az 1960-as évek közepén született, most 50 év körüli nők, kétszer olyan valószínűséggel lehetnek gyermektelenek, mint azok, akik közvetlenül a második világháború után születtek. Az élettartam növekedésével párhuzamosan pedig – és az új adatok ezt sugallják – a jövőben jelentősen megnő majd azoknak az idős embereknek a száma, akik egyáltalán nem rendelkeznek gyermekkel.
Mivel a 85 éves vagy annál idősebb felnőtteknél az informális gondozást főként a gyermekek látják el, az új kutatás azt valószínűsíti, hogy növekedni fog a formális gondozás iránti igény, így az idős otthonokba való bejutás iránti igény is.
A kutatók az első világháború után, a második világháború után és az 1960-as években születettek gyermekvállalási adatait vizsgálták.
Noha ezekből az adatokból nem lehetett pontosan megbecsülni a gyermektelen férfiak számát, egy külön elvégzett elemzés azonban azt sugallja, hogy a második világháború utáni és az 1960-as években születettek csoportjainál a nőkhöz hasonló mértékű lehet a gyermektelenség szintje.
A magas számadatok azonban nem tartalmazza azon idősebb embereket, akiknek gyermekei már korábban meghaltak, vagy vélhetőleg nem képesek segíteni idős szüleiken, de ide tartozhatnak azok a nők is, akik örökbefogadott gyermekeik vannak.
Az 1960-as években születettek csoportjánál a gyermektelenség okai között szerepelhet a nők fokozottabb munkába állása, de a magasabb iskolázottság is.
Noha arra semmiféle bizonyíték nincs, hogy az időskorúak ellátására kevésbé lesznek hajlandóak vagy képesek gyermekeik (mint például a mai generáció esetében történik), az azonban biztos, hogy a jövőben sokkal nagyobb számú idősebb ember él majd, akinek nincs gyermeke, és így valamiféle intézményes segítségre szorul majd.
Hozzászólás zárolva.