GYERMEKFEJLŐDÉS
Anya, apa, mondj egy meséééét!
1967 óta Hans Christian Andersen dán meseíró születésnapján, április 2-án tartják a Gyermekkönyvek nemzetközi napját. Az ünnep célja, hogy a gyermekek megszeressék a könyveket és az olvasást. Erre pedig most nagyobb szükség van, mint korábban, hiszen a mesekönyvek helyét sok esetben átveszik a mobiltelefonok, számítógépek és a televíziók. Miért fontos megtartani az egyensúlyt és milyen szerepe van a meséknek a kicsik fejlődésében? Több, mint gondolnánk.
− Egy könyv nemcsak kellemes időtöltés, de észrevétlenül tanít is. Például már az egész kicsik számára is érdekes lehet egy zörgő könyvecske, és miközben játszanak vele, találkoznak a színekkel, formákkal, a lapozgatás során pedig fejlődik a finommotoros képességük. A meséknek számos pozitív hatása van, például gazdagítják a fantáziát, a képzelőerőt, segítenek feldolgozni, feloldani bizonyos szorongásokat és fejlesztik a szövegértést, amely a későbbiekben nélkülözhetetlen a tanuláshoz. Ma már az esti meseolvasást, vagy a fejből kitalált mesemondást sok esetben felváltja a mozgókép, de ne feledjük: azon kívül, hogy egy meghitt esti program, az olvasás rengeteg mindenben segíti a gyermekünket. Szánjunk hát időt rá minden nap – mondta Küri Johanna, a Budai Egészségközpont gyermekpszichológusa.
Miért fontos a mese?
- Minőségi együtt töltött idő, amely segíti a szülő-gyermek egymásra hangolódását, megerősíti és elmélyíti a kapcsolatukat. A mesét olvasó szülő és az azt hallgató gyermek között „virtuális” köldökzsinór alakul ki.
- Előkészít a pihenésre, ellazít.
- Fejleszti a gyermek képzelőerejét, fantáziáját, kreativitását, érzelmeit és érzelmi intelligenciáját.
- Segít a feszültségek, félelmek, szorongás és a lelki nehézségek oldásában.
- Példát mutat a gyerekeknek, és bátorítja őket egy nehéz helyzet, egy, az ő életükben adódó probléma megoldásában.
- Segít megismerni és megérteni olyan fogalmakat, jelenségeket, mint például a bátorság, harag, szeretet, irigység, gonoszság, önzetlen segítségnyújtás, összefogás, de a mese beszél a születésről és halálról is, mint az életünk velejáróiról.
Ezt csinálja a gyereked a digitális térben
Hozzászólás zárolva.