Facebook hozzászólás
1 293

ÁLLATI

Augusztus 9.: Állatkertek Napja

Minden évben ma, vagyis augusztus 9-én tartják az Állatkertek Napját. Ez alkalomból hoztunk egy kis ajánlót, ha még a nyáron kedvet kapnátok ellátogatni valamelyik magyarországi állatkertbe.

Idehaza az első állatkert a Fővárosi Állat- és Növénykert volt, 1866. augusztus 9-én nyílt meg a nagyközöség előtt 500 különféle állattal. Biztosan sokan nem tudják, de ennek emlékére és az állatkertek népszerűsítésére találták ki az Állatkertek Napját.

A budapesti állatkert nemhogy a legrégebbi, de a legnagyobb gyűjteménnyel rendelkező állatkert az országban. A több mint 14 hektáros terület természetvédelmi területnek van nyilvánítva. Különös, de a Fővárosi Állatkert több névváltozáson is átesett, nem ez volt az eredeti neve. Az elmúlt 154 év alatt hívták már Pesti Állatkertnek, Székesfővárosi Állatkertnek, Budapest Főváros Állat- és Növénykertje. Mostani nevét 2001 után kapta.

Az Elefántház a Fővárosi Állat- és Növénykertben (Fotó: Pixabay)
Az Elefántház a Fővárosi Állat- és Növénykertben (Fotó: Pixabay)

 

A második világháború sajnos hatalmas károkat okozott a kertben, a bombatámadások következtében az állatok és az épületek java elpusztult. Beszédes adat, hogy míg a háború előtt 2500 példány élt a kertben, a háború végére 15 maradt életben. A háború után azonnal nekiláttak az újjáépítéshez, bár az állatállomány jóval szerényebb volt, mint a háború előtt. Ma a fővárosi állatkert 1067 állatfaj körülbelül tíz és félezer egyedét mutatja be.

Budapesthez közel…

Valamivel kisebb területen, 20 hektáron terül el a Budakeszi Vadaspark, amely 1979. április 29-én nyitotta meg kapuit. Az alapítás célja az volt, hogy természetes élőhelyükön mutassák be az Európában őshonos, illetve a Kárpát-medencébe betelepült állatvilágot. Itt a látogatók szabadon is megtekinthetik a gímszarvasokból, dámvadakból, őzből, muflonból és vaddisznóból álló nagyvadfajokat.

A Nyíregyházi Állatpark lakói (Fotó: Pixabay)
A Nyíregyházi Állatpark lakói (Fotó: Pixabay)

 

Közép-Európa egyetlen medveotthona is Magyarországon található, egészen pontosan Versegyházon. Az ország harmadik legkedveltebb állatkertjének számít, évi 200 ezer látogatóval. Az otthon 11 évvel ezelőtt kapta meg az állatkert minősítést. A parkban nem csak medvék élnek, hanem farkasok, mosómedvék, de még 2 rénszarvas is a lakója.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!