Az internet forradalmi lehetőség
Mindenekelőtt le kell szögeznem: az internet lehetőség, mint minden eszköz. Igaz, forradalmi lehetőség. Hogy milyen forradalmat csinál, attól függ, hogyan és mire használjuk…
Nem nehéz felismernünk a világnézeti lemaradás okait. A tudomány nem terjed elég hathatósan. Mire egy új elmélet vagy nézet annyira elfogadottá válik tudományos körökben, hogy maguk is népszerűsítésüket sürgetik, addig a kutatás frontvonala már túllépett rajtuk. A tudósok csatározásában elvész az új tudományok leglényegesebb vívmánya: az a képességük, hogy mély és bizonyított – ha nem is végső és megváltozhatatlan – felismeréseket közvetítsenek nekünk a világ természetéről és a mi világban betöltött szerepünkről.
A nyitott tudatú ember másik sürgető feladata: a művészetek és vallások világának újraértékelése. Az új tudatosság evolúciójának elősegítésében a kreatív kultúrának is nagy szerepe van. A művészet, az irodalom, a vallás és a spirituális tartományok „magas” kultúrája élmény formájában segíthet felfedeznünk a létezés és a szeretet, a természettel való harmónia mély, éltető forrásait. Felnyithatja szemünket, fülünket és elménket, hogy lássuk, halljuk és befogadjuk változó korunk új realitásait. Igaz ugyan, hogy a világvallások nagyrészt elveszítették hatalmukat és hitelességüket a modern ember szemében, de ez nem annak tudható be, hogy elavult az az inspiráció, amelyből megszülettek. A szertartásoknak és előírásoknak szentelt túlzott figyelem vagy a különböző hitek versengése nem semmisíthette meg a transzcendens világgal való egyesülés érzésének igényét az emberekben. Az évszázadok során megkövesült dogmáktól megszabadulva a nagy világvallások visszatérhetnek eredetük éltető forrásához, hogy megvalósíthassák a latin nevükbe – religio – foglalt feladatukat: hogy összekössenek. A mai embernek nagy szüksége van arra, hogy kötődjön a többi emberhez és a természethez – önként vállalt, de erkölcsileg kényszerítő kötelékekkel.
S végezetül nagyon fontos, hogy az új kérdéseket felismerjük, és feltegyük. Mert csak így kaphatunk választ rájuk.
A tudatváltás már vizsgálatokkal is igazolható. Duane Elgin amerikai kutató felméréseit a következő kérdéskörökben végezte el:
– Elősegíti-e az új globális tudatosságot a globális kommunikációs forradalom?
– Milyen mélységig terjed az emberiség globális ökológiai ismerete és tudatossága?
– Megindult-e az elmozdulás a posztmodern társadalmi értékek felé?
– Születőben van-e egy új típusú tapasztalati vagy közvetlen spiritualitás?
– Van-e elmozdulás a fenntarthatóbb életmódok felé?
Vizsgálatainak eredményét a következőkben foglalta össze: születőben van az „integrált kultúra”, és az új kultúra képes áthidalni a különbségeket, összekötni az embereket, összehangolni az erőfeszítéseket, és magasabb szinten rátalálni a közös alapokra. Sajátosságai közé tartozik a globális környezetvédelmi tudatosság, a fejlődő értékek, a fenntartható életforma, egy „globális agy” evolúciója az egész bolygót átfogó kommunikációs rendszerek révén (internet!), és – mivel az emberek keresik a jobb megértést és az értelmesebb szintézist – az erősen terjedő gyakorlati spiritualitás. Elgin szerint: egy új globális kultúra és tudatosság vert gyökeret. Legutoljára háromszáz évvel ezelőtt, az agrárkorszakból az ipari korszakba való átmenet idején történt ilyen határozott és jelentékeny tudatváltás.
Hozzászólás zárolva.