Facebook hozzászólás
484

5 TIPP ÉLŐVIZEINK MENTÉSÉÉRT

Biztos, hogy tudsz mosogatni?

Európában csupán az élővizek 40 százaléka egészséges! A környezetszennyezés miatt folyamatosan pusztulnak el a vizes élőhelyek. A Sansin 5 tippet ad ahhoz, hogy védhessük, óvhassuk élővizeinket. Nem mindegy, mit és mivel mosunk, és hogy milyen élelmiszert eszünk!

Nem mindegy, mit mosunk!

Poliészter, nejlon, akril és egyéb szintetikus anyagok – napjainkban ruháink több mint 60 százaléka műanyag alapú fonalakat tartalmaz. Ezeknek a ruháknak minden egyes mosásával hozzájárulunk élővizeink szennyezéséhez. Becslések szerint egy 100 000 fős lélekszámú település naponta átlagosan 1,2 kilogramm műszálat és mikroműanyagot juttat a csatornarendszerbe. Egy 2018-as kutatás a Dunában találta a legtöbb mikroműanyagot hazai folyóink közül: köbméterenként 50 részecskét. Fontos, hogy vizeink védelmében csökkentsük mosógépeink kibocsátását, illetve törekedjünk arra, hogy minél több természetes anyagú ruhadarabunk legyen.

Válasszunk fenntartható forrásból származó élelmiszert!

A felszíni vizek jelentős szennyezését okozzák a mezőgazdasági területekről bemosódó vegyszerek, például a műtrágya, a permetszerek, a gyom-és rovarirtók. Rengeteg vizet használ fel az állattartás is: egyes források szerint egyetlen kilogramm marhahús előállításához 15 000 liter víz szükséges! Ha tehát igyekszünk bioélelmiszereket választani, és mérsékelni húsfogyasztásunkat, hosszútávon élővizeink állapotán is javíthatunk.

Ne szemeteljünk a vízbe!

A vízbe öntött háztartási hulladék, szemét vagy éppen a szennyvíz rendkívül káros élővizeinkre. Sajnos még manapság is gyakori, hogy iparági melléktermékek, veszélyes anyagok kerülnek a hazai vízhálózatba. Ez ellen minden lehetséges eszközzel fel kell lépni. Ne kerüljön például a lefolyóba a háztartási sütőolaj, de ne hagyjunk szemetet magunk után túrázáskor sem. Ha pedig valahol környezetszennyezést tapasztalunk, tegyünk bejelentést az illetékes hatóságnak.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Nem dobtuk be Európában!

Európai lobogók Brüsszelben, Kép: pixabay
Kép: pixabay

Rekordmennyiségű papírt és hullámkartont hasznosítanak újra Európában az unió legfrissebb adati szerint. A 28 tagállamban az anyag 85,8 százaléka „új ruhát ölt”. Ez a valaha mért legmagasabb arány az újrahasznosított anyagokkal kapcsolatban. A fém és az üveg következik a dobogón a papír után, az előbbi 78.3, az utóbbi 74.1 százalékos újrahasznosítási rátával.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!