Van középút
Black Friday kontra ‘Ne vásárolj semmit nap’
Nem kérdés, hogy rengeteg felesleges dolgot veszünk, és mi tagadás, a ‘fekete péntek’ csak ráerősít erre, mert olykor valóban szinte visszautasíthatatlan ajánlatokkal bombáznak minket. De ott az a kis szinte szócska. A döntés a miénk!
Miközben hajlamosak vagyunk azt képzelni, hogy november negyedik péntekén az egész világ arra az ütemre lép, hogy: blek-fráj-déj, blek-fráj-déj, a valóság az, hogy mindössze az emberiség 20 százaléka fogyasztja el az erőforrások 80 százalékát! Vagyis a népesség több mint kétharmadát egyáltalán nem érinti a black friday jelenség.
Az a bizonyos húsz százalék viszont olyan mértéktelenül ad teret a pazarlásnak, hogy évről évre egyre hamarabb érünk a végére a Földünk által újratermelni képes készletnek. Jó hír, hogy ez a tendencia idén megfordult és a tavalyihoz képest kicsit több mint három héttel később jött el a Túlfogyasztás napja. Ez nyilván betudható a légiközlekedés szinte teljes leállásának, a gyárak csökkentett üzemidejének, illetve annak az egyébként sajnálatos ténynek, hogy milliók veszítették el munkájukat, és nem volt pénzük vásárolni, fogyasztani. Félő azonban, hogy mint helyreáll a rend, visszaáll az előző évek pazarlása is.
Kibírod egy napig?
Szerencsés lenne tehát ezt a lassuló tendenciát megtartani és ennek egyik megnyilvánulási formája lehet, ha beállunk a ‘Ne vásárolj semmit nap’ mögé.
Az első Ne Vásárolj Semmit! napot – Buy Nothing Day – a kanadai Ted Dave hirdette meg 1992 szeptemberében, majd 1997-ben tették át fekete péntekre, éles ellenpontjaként az elképesztő vásárlási őrületnek.
Nálunk 2004-ben tartották meg először és azóta egyre több szervezet áll mögé.
Ezek egyike a Tudatos vásárlók egyesülete, amely még 2012-ben alkotta meg a maga ajánlását, 12 pontban:
- A pénzeddel szavazol!
A vásárlás a Te döntésed. Eldöntheted, mit és kit támogatsz, mit nem. Nem kell támogatnod a környezetszennyezést, vegyszerezést, gyermekmunkát, a buta, káros és felesleges dolgok tömeges gyártását.
- A szemét a legdrágább!
A szemét értelmetlen pénzkidobás Neked és terhelés a környezetnek: mindig gondold végig, mennyit dobsz majd ki abból, amit megveszel.
- Cetli
Vásárlás előtt írd össze, mire van szükséged. A nagy üzletek profi módszerekkel csábítanak felesleges pénzköltésre. Ne hagyatkozz ‘polctrükkökre’.
- Helyben
A nagy bevásárlóközpontok helyett vásárolj piacon, vagy helyi boltban. Kutasd fel a jó helyeket.
- Mennyi műanyagot viszel haza?
Vigyél magaddal táskát, szatyrot, ne fogadj el zacskót mindenhol. Válaszd az egyszerűen csomagolt árukat. Keresd a visszaváltható, illetve újrahasznosított csomagolást.
- Keresd az eredetit!
Ne dőlj be a szép külsőnek és a vicces dumának: kerüld a nem természetes alapanyagból, vegyszerek segítségével, gyárilag előállított ételeket.
- Olvasd el a címkéket!
Az élelmiszerek és kozmetikumok rengeteg káros (és felesleges) anyagot tartalmazhatnak. Ne kezeld magad vegyszerrel, se kívülről, se belülről, ha vegyszer nélkülit is kaphatsz.
- Erőszakmentes szépség
Válassz olyan kozmetikumokat, amelyeket állatkínzás nélkül tesztelnek, illetve nem tartalmaznak állati eredetű anyagokat.
- Tartós használat!
Kerüld az eldobható dolgokat, ezek tömeges előállítása és kidobása energiapazarlással és környezetszennyezéssel jár.
- Frisset!
Friss, hazai idényzöldséget és -gyümölcsöt vegyél az üvegházi, több tízezer kilométert utaztatott, mesterségesen érlelt, agyoncsomagolt és tartósított áruk helyett.
- Helyi termékeket vegyél
Keresd a lakóhelyed közelében készülő dolgokat. Így a helyi környezetedet támogathatod, valamint kevésbé járulsz hozzá a szállítással járó környezetterheléshez.
- Nem mindegy!
Ha nincs is tökéletes termék, keresheted mindig a jobbat. Legyél tudatos: járj utána, hogy ki állítja elő, mit tartalmaz, mibe csomagolják, hová kerül.
Hozzászólás zárolva.