Facebook hozzászólás
2 036

IGYUNK VIZET!

Csapvíz, ásványvíz vagy szűrt víz?

Szervezetünk egészséges működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása. Közeledik a nyár, növelnünk kell a folyadékbevitelt. Mennyit igyunk? És főleg mit?

Az ásványvíz olyan forrás- vagy kútvíz, amelynek egy literjében egy grammnál több oldott szilárd anyag van. Ásványvíznek nevezik azt a vizet is, amely egy grammnál kevesebb oldott anyagot tartalmaz literenként, de élettani hatást kifejtő, ritka elemekből (jód, kén, arzén, réz, nikkel, mangán, molibdén, kovasavas vegyületek, rádium) a nemzetközileg előírt mennyiséget tartalmazza. A legtöbb ásványvíz harminc vagy annál is több különféle elemet tartalmaz. Az optimális anyagtartalmú ásványvíz, amely a föld védett rétegeiből nyerhető, korlátlanul fogyasztható. A magas ásványi anyagú ásványvíz – mely szintén a föld mélyebb rétegeiből nyerhető – fogyasztása nem korlátlanul ajánlott, valamely összetevőjének az optimálistól eltérő volta miatt.

Ügyeljünk arra, hogy ha trombózis, szívinfarktus, agyvérzés vagy rák szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozunk, mindenképpen alacsony ásványi anyag tartalmú vizet válasszunk. Ha a családunk bármely tagja érintett az említett megbetegedésekben, akkor érdemes megfontolni egy ozmózisos vízszűrő berendezés beszerzését, mely épp arra szolgál, hogy a vizet megtisztítsa és megszűrése után alacsony ásványi anyag tartalmú víz kerüljön a poharunkba. Ugyanakkor érdemes szem előtt tartani, hogy egy jó minőségű berendezés bizony nem olcsó, a minőségi szűrőt, ami a szerkezet lényege, gyakran kell cserélni.

A műanyagpalackok szennyezik a környezetet Kép: pexels.com
A műanyagpalackok szennyezik a környezetet Kép: pexels.com

Általában is jó, ha figyeljük a választott víz nátrium tartalmát, mert jellemzően túl sósan étkezünk. A 20 mg/l alatti nátrium mennyiségű ásványvíz jó választás lehet. Ha hajlamosak vagyunk a vesekövességre, kevesebb kalciumot tartalmazó vizet fogyasszunk, míg ha csontritkulásban szenvedünk, akkor a magasabb kalciumtartalmú víz fogyasztása ajánlott.
A palackozott ásványvizek ellen szól, hogy a palackok súlyosan ártanak a környezetnek.

Gyógyvíz minősítést azok az ásványvizek kaphatnak, amelyek fizikai tulajdonságaiknál vagy kémiai összetételüknél fogva igazoltan gyógyító hatásúak. Rendszeres fogyasztásuk előtt beszéljünk a háziorvosunkkal! Ne feledjük, mind a hiányos, mind az egyoldalúan túlzott, vagy általában a nem megfelelő mennyiségű ásványi anyagbevitel a szervezet működésének zavarát okozhatja.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!