Sokan idegenkednek a csapvíz fogyasztásától, pedig Magyarországon a csapvíz minősége jó. Mielőtt a vezetékbe kerülne, a földalatti, felszíni vagy forrásvizet szűréssel és tisztítással készítik elő. A megfelelő minőség elérése érdekében többféle fizikai, kémiai és mikrobiológiai beavatkozást is elvégeznek. A csapvíz minősége ugyanakkor területenként változhat. Budapesten, a régi belvárosi házakban számos helyen végeztetnek a lakók ólomvizsgálatot, sokszor nem is feleslegesen. Elvileg a csapvíz fogyasztása a legegyszerűbb, legolcsóbb, és ha az ásványvizek csomagolására gondolunk, a legkörnyezetbarátabb megoldás, persze azért érdemes megvizsgáltatni a vizet a lakásunkban.
A szikvíz másik neve a szódavíz, amely szénsavval telített, bakteriológiai és kémiai szempontból kifogástalan ivóvíz. A szikvíz szó onnan ered, hogy szódavíz készítéséhez felhasznált szénsavat tévesen a sziksóval azonosították.
Szikvíznek csak olyan terméket szabad nevezni Magyarországon, amit szifonfejes palackba, vagy speciális fejjel ellátott (szifonfejes felvezető szárral) szikvizes ballonba töltenek. Magyarországon való gyártását Jedlik Ányos dolgozta ki, aki eljárását 1829-ben írta le „Mesterséges savanyúvizek” című tudományos értekezésében. 2013-ban a szikvíz bekerült a Hungarikumok közé.
Tehát milyen vizet igyunk? Nincs egyértelmű válasz. Ki-ki ízlése, egészségi állapota, lehetőségei szerint eldöntheti, hogy számára mi az ideális választás. Az azonban bizonyos, hogy megfelelő mennyiségű víz fogyasztására mindenkinek szüksége van!
Hozzászólás zárolva.