Facebook hozzászólás
6 706

Csomó van a kezeden?

Ha a csuklónk környékén, a tenyér és az ujjak találkozásánál vagy az ujjperceken kemény csomókra leszünk figyelmesek, minden bizonnyal ganglionunk van.

A csuklónál található inakat egy speciális folyadék olajozza, melyet normális esetben egy apró csomag zár magába. Ízületi gyulladás, sérülés vagy más ok folytán lék keletkezhet rajta, melynek következtében egy csomó, úgy nevezett ganglion alakul ki a csukló környékén.

Úgy képzeljük el, mintha egy mézet tartalmazó fogkrém tubuson tűvel apró lyukat ejtenénk, majd a tubust megnyomván a méz kitüremkedne a lyukon. Egy egyirányú szelep jön létre, s így a kiszivárgott, sűrű anyag felgyülemlik a bőr alatt. Ahogy csuklónk mozgatása során nyomás nehezedik a csomóra, felpumpálódik, s így olyan keménnyé válhat, mintha csont lenne.

A ganglion csuklón kívül a tenyér és az ujjak találkozásánál, valamint az utolsó ujjperceknél alakulhat ki. A csomó egyre nagyobbra nőhet, de akár össze is zsugorodhat, lehet fájdalommentes, de olykor komoly fájdalmat is okozhat. Ez utóbbi esetben a gyulladáscsökkentő gyógyszerek sokat segítenek.

Létezik egy barbár gyógymód, mely szerint egy vastag könyvvel rá kell csapni a csomóra, mely így összetörik, és megszűnik a probléma. Ez bizonyos esetekben tényleg működik, de ettől függetlenül nem ajánlott. Szintén nem tanácsos tűvel nekiesni, különösen, ha a ganglion az utolsó ujjpercen nőtt ki, mivel ez a módszer súlyos fertőzésekhez vezethet. 

Legjobban tesszük tehát, ha ganglionunkkal orvoshoz fordulunk. A doktor vagy tűvel lyukasztja ki a megduzzadt csomót, vagy műtéti úton távolítja el, s utána kitisztítja az ominózus területet. Sajnos a duzzanat még szakszerű kezelés után is visszanőhet.

Azért veszélyes mellőzni az orvosi vizsgálatot, mert a fájdalmat okozó csomó kiterjedhet a csontokra, és így egyéb problémákat is okozhat. Ha a dudor az ujjperceken alakul ki, fennáll a veszélye, hogy magától kilyukad, s így baktériumok kerülhetnek a bőr alá, melyek súlyos fertőzést eredményezhetnek.

Bár a legtöbb esetben a ganglion nem okoz komolyabb egészségügyi problémát, és a csomók sokszor maguktól is elmúlnak, a fent említett okok miatt mindenképp tanácsos megnézetni egy orvossal!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Hogyan növeljük kreatívan az intimitás élményét?

Az emberi kapcsolatokban a kölcsönös tisztelet, az érzelmi kötődés és az egymásra hangolódás alapvetően fontos…

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!