Facebook hozzászólás
559

„Csodaszerek” egy kattintásra?

Életünk jelentős része a digitális térben zajlik, ahogy mondják:  semmi sincs két kattintásnál messzebbre. A vírushelyzet erre még csak rátett egy lapáttal. A vásárlások nagy részét is interneten intézzük, legyen szó műszaki cikkről, ruháról vagy éppen élelmiszerről. Sőt, akár gyógyszerről! Ám a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy míg előbbieknél „csak” bosszúságot okoz a nem megfelelő minőség, a gyógyszerek esetében komoly egészségkárosító hatása lehet, ha nem azt vesszük és esszük, amire valóban szükségünk lenne.  

Az internethozzáférés olyan alapvetővé vált mostanra, mint az elektromosság, a közművek vagy a tömegközlekedés használata. Online szervezhetünk nyaralást, vehetünk buszjegyet, intézhetjük a pénzügyeket, és pakolhatjuk a virtuális kosarunkat. Statisztikák szerint egyre kevesebb az olyan ember, aki ne vásárolt volna már valamit az interneten, és a termékek palettája egyre bővül.

csodaszerek online
Gyógyszert az internetről? Kockázatokat rejt! (fotó: depositphotos.com)

Az online shopping az elmúlt években begyűrűzött a gyógyszerek piacára is. A keresleti oldal magas, és a kínálatit sem kell félteni: ömlenek ránk a gyógyszerreklámok, az egyik tablettától elmúlik a fejfájás, a másik a napi stresszt csökkenti, a következőtől jobban alszunk, erőre kapunk, vagy éppen fittyet hányunk az izomhúzódásra.

A neten láttam, biztos jó

Magyarországon is tucatszámra találni online patikákat, ahonnan házhoz szállítják a kívánt terméket. De mi is ezzel a baj? Hiszen a rendszer gyors, kényelmes, és járványügyi szempontból is biztonságosabb, mint a személyes vásárlás. Ideális esetben semmi probléma nem lenne ezzel, a valóságban azonban számos veszélyt jelent.

csodaszerek
Csak biztos forrásból! (fotó: depositphotos.com)

„A gyógyszer kiemelkedő minőségű, szigorú szakmai követelmények szerint előállított termék, aminek a  pontos hatását, és lehetséges kockázatait is az orvos, a gyógyszerész ismeri.” – mondja dr. Fittler András gyógyszerész, aki a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán  hosszú évek óta kutatja az online gyógyszer forgalmazást és a hamis gyógyszerek egészségügyi és gazdasági összefüggéseit.

.A gyógyszer az azt felíró orvostól, az azt kiadó patikustól érkező hasznos információkkal együtt alkot egészet, azzal együtt válik ténylegesen gyógyszerré – hangsúlyozza az egyetemi docens.

 

 

Ha  nem vagyunk tisztában azzal, hogy hogyan, meddig szedjük, esetleg tényleg arra a készítményre van-e szükségünk, elveszíti a „gyógyszerségét”, nem lesz több egyszerű terméknél, ez pedig veszélyes. „Amikor úgy döntünk, hogy nem a megszokott csatornákon vásárolunk, például nem áruházban, eladói segítséggel keressük a kiszemelt terméket, hanem a neten, nem hátrány, ha vannak megfelelő ismereteink, tapasztalataink. Egy cipőt, egy pólót, egy laptopot, mobiltelefont is meg lehet venni némi internetes kutakodással a hátunk mögött. A legrosszabb, ami történhet, hogy nem jó a méret, nem válik be a termék. A gyógyszerek terén viszont egyszerűen nem rendelkezünk olyan információkkal, hogy eldöntsük, jó-e az nekünk, az kell-e egyáltalán, amit így kaphatunk, segít-e a bajunkon.

Szeretünk hinni a csodaszerekben, de ilyenek nincsenek!

A reklámok sem tesznek jót: a gyógyszert egy szintre helyezik a hétköznapi termékekkel, az emberek pedig így is kezdenek rájuk tekinteni, ami hiba. Fontos, hogy tudatosan vásároljunk gyógyszert, kérjünk szakmai segítséget, tanácsot, hogy azt kapjuk, amire valóban szükségünk van” – mondja  dr. Fittler András.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!