Csontritkulása van? Fellélegezhet!
A csontritkulás jövőbeni kezelése szempontjából ígéretes felfedezést tettek a Harvard Egyetem Közegészségügyi Iskolájának kutatói. Vizsgálatukban egy fehérje eltávolításával sikerült csontnövekedést elérni egerekben.
Az emberi csont folyamatosan újraépülő és lebomló élő szövet. A csont állandóságát a csontépítő sejtek (oszteoblasztok) és a csontlebontó sejtek (oszteoklasztok) egyensúlya biztosítja, ám idős korban sajnos ez az egység megbomolhat, az idősek mozgásszegény életmódja fokozza a lebomlás nagyságát, amely csontritkuláshoz (oszetoporózis) vezet.
Az átalakult csont pedig könnyebben törik, amely törés annak helyétől függően (pl. combnyaktörés) közvetlenül is halához vezethet.
A Harvard kutatói azonban felfedezték, hogyha eltávolítják az egerek szervezetéből az Shn3 nevű fehérjét, az a csontépítő sejtek fokozott aktivitásához és következményes csonttömeg-növekedéshez vezet. Az Shn3 fehérje a WWP1 nevű másik fehérjével komplexet alkot, és ez a komplex elbont egy harmadik fehérjét, a Runx2-t. Ez utóbbi olyan géneket aktivál, amelyek a létrejövő új sejteket oszetoblaszttá (csontépítő sejtek) alakítják, azaz ha nem bomlik el, több csontépítő sejt keletkezik
A kutatók szerint a WWP1 és az Shn3 ígéretes terápiás célpontok az oszteoporózis kezelésében. „Noha a legnagyobb akadályok a hatékony molekula felfedezéséhez vezető úton még hátravannak, az első lépést megtettük. Az orrom azt súgja, hogy jó célpontot találtunk” – mondta Greg Petsko, annak a hatóanyagkutató-laboratóriumnak a vezetője, amellyel a Harvard munkatársai már fel is vették a kapcsolatot.
Forrás: www.medipress.hu
Hozzászólás zárolva.