Mindent a spárgáról
Egészséges, kalóriaszegény és nagyon finom
Itt a spárga szezonja! Ami az ókori Rómában még csak a kiváltságosok eledele volt, mára egyszerűen beszerezhető a boltokban, piacokon. Sokan még mindig idegenkednek attól, hogy felvegyék az otthoni étlapra, pedig roppant egyszerű elkészíteni. Lehet belőle krémleves, köret, egytálétel, saláta, de akár szuflét is varázsolhatunk az asztalra. Ráadásul gyorsan. Íme, néhány érdekesség a spárgáról és hasznos tanácsok az elkészítéséhez, receptekkel.
Már 2000 éve is fogyasztották
A császárkori rómaiak – a leírások szerint – igen kedvelték a fölséges eledelnek titulált spárgát. Az egyiptomiak és a görögök már egy, minden bizonnyal vadon növő elődjét is fogyasztották. Hippokratész sokrétű gyógyhatásáról írt. A kínai és indiai orvoslásban afrodiziákumként tartották számon.
Európában a középkorból nem maradt feljegyzés a spárga felhasználásáról, XIV. Lajos, a Napkirály hozta újra divatba. Nagyjából ekkor bukkan fel Magyarországon is. Bornemissza Anna erdélyi fejedelemasszony szakácsa szerint a spárgasaláta a legjobb borsólében fonnyasztva, írósvajjal és borssal. Igazi népszerszerűségre a spárga csak a 20. században tett szert. A legnagyobb mennyiség Németországban fogy, évente 13 ezer tonna. A spárgát egyes helyeken csirágnak, verébfűnek vagy nyúlárnyéknak is hívják.
Fehér vagy zöld
Itthon jellemzően kétféle spárgát találunk az üzletekben, a piacokon, a fehéret és a zöldet. A fehér spárgát 30-35 cm magas földtöltésekben, bakhátak alatt termesztik, ezért is fehér. A zöld spárga a föld felett nő, így a napsütés hatására klorofill képződik a növényben – ettől kapja üde zöld színét. Utóbbinak erőteljesebb az íze, zamatosabb. Mindkét fajta spárgának legfinomabb része a csúcsa, a zsenge rügy.
Gyógyító hatású
A spárga préselt leve kiváló vértisztító és bőrszépítő hatású. A növény folsavban, ásványi anyagokban és vitaminokban rendkívül gazdag. Erős vízhajtó és méregtelenítő, akár a vesekövet is képes kihajtani. Ideális lúgtartalma helyreállítja a vér sav-bázis egyensúlyát. Ha kúraszerűen fogyasztják, csökkenti, de akár meg is szüntetheti a reumatikus és köszvényes fájdalmakat. Elpusztítja a vírusokat és a rákkeltő anyagokat, serkenti a máj- s a veseműködést. A spárgában található bőséges rosttartalom kitisztítja a bélrendszert, és nem mellesleg nagyon kevés kalóriát tartalmaz.
Mire figyelj, ha spárgát vásárolsz
Egy finom spárgás étel elkészítésének legfontosabb feltétele a friss alapanyag. A szárak fényesek, egyenletesek legyenek, ne legyen rajtuk barna folt. Ha belenyomjuk a körmünket és az gumis érzetet, ad, behorpad, akkor az a növény már nem friss. Figyeljünk arra, hogy a spárga csúcsa, feje ne legyen elszíneződve, berepedezve.
Hozzászólás zárolva.