FREE SZFE
Élőláncos tiltakozás: Kelet-Európában komoly hagyományai vannak
A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SzFE) autonómiájának védelmében tegnap megtartotta élőláncos demonstrációja, mint tiltakozási forma komoly hagyományokkal rendelkezik térségünkben. A kelet-európai rendszerváltások során számtalan alkalommal éltek vele, elég, ha csak a Molotov-Ribbentropp paktum aláírásának ötvenedik évfordulóján megformált, majd’ 600 kilométer hosszúságú emberfolyamra gondolunk, melyben észt, lett és litván polgárok egyként vettek részt. Magyarországon pedig a bős-nagymarosi vízlépcső ellen tiltakoztak így számtalan alkalommal.
BUDAPEST, 1988
Magyarországon élőlánc jellegű volt az az 1988. október 30-i megmozdulás, amelyen a Duna Kör szervezésében több ezer fiatal vonult Budapesten a Roosevelt tértől a Dunakorzón, az Erzsébet hídon, a Groza Péter rakparton, az Ybl téren át a Lánchídig, tiltakozva a bős-nagymarosi beruházás ellen.
BERLIN, 1989
1989. október 21-én a berlini tüntetők is egymás kezét fogva, élőláncban követelték rendőri őrizet alatti társaik szabadon bocsátását, ugyanúgy, mint szófiai társaik, akik december 15-én az „államellenes tevékenység” büntetése ellen tiltakozva vették körül a bolgár törvényhozás épületét.
TEMESVÁR, 1990
Hasonló esemény történt december 16-án a romániai Temesváron: emberek százai saját testükkel, élőláncot formálva próbálták megakadályozni Tőkés László református lelkész elhurcolását, 1990. január 21-én pedig Ukrajnában, Kijev és Lvov között fogták egymás kezét tüntetők ezrei, hogy így emlékezzenek a független és egységes Ukrán Köztársaság kikiáltásának 71. évfordulójáról.
AUSZTRIA, CSEHSZLOVÁKIA, MAGYARORSZÁG, 1990
1990. február 3-án Ausztria, Csehszlovákia és Magyarország mintegy százezer lakosa alkotott élőláncot Hainburgtól Pozsonyon, Csolosztón, Bősön és Medvén át Komáromig, hogy felhívja Európa figyelmét az erőműépítéssel kapcsolatos súlyos környezetvédelmi gondokra, és követelje az építkezés azonnali leállítását. Helyi lakosként pedig a szigetköziek százai is részt vettek az akcióban.
Az 1990. februári 3-i nemzetközi élőlánc magyarországi koordinátora az ellenzéki beállítottságú Bajcsy-Zsilinszky Társaság volt, amely már a korábbi években is többször szervezett demonstrációkat vízlépcső ügyben. Az akció fő szlovák szervezője pedig a Nyilvánosság az Erőszak Ellen volt, mely szervezet a csehszlovák bársonyos forradalom során alakult a cseh Polgári Fórum szlovák testvér szervezeteként.
Hozzászólás zárolva.