Facebook hozzászólás
1 049

Egy életmód tréner jótanácsai

” Én már ilyen vagyok, nem változom.” Miért is nem?

„Nehezen lépek ki a komfortzónámból.” Biztosan te is használtad már ezt a kifejezést. De vajon mit is jelent pontosan, és ki kell-e egyáltalán lépni belőle? Dr. Darida Ágnes életvezetési tréner néhány hasznos gondolattal, megszívlelendő tanáccsal segít tisztázni ezt a helyzetet.

A szűk komfortzónának sok hátránya van
Ha kevés a változatosság, nincsenek új impulzusok, inspirációk az életünkben, ha minden nap, minden hét szinte ugyanolyan, mint az előző, könnyen fásultak leszünk. Ha túlságosan belekényelmesedünk az életünkbe, szinte semmi nem változik, akkor nekünk is kevesebb lehetőségünk van változni, fejlődni. Valójában sokszor épp ez a kényelmes látszat-biztonság, amit nem szívesen adunk fel magunktól, a fejlődés legnagyobb akadálya.

– Te hogyan látod a saját életedet? Menyire szűk vagy tág a komfortzónád?
– Mennyire vannak benne új dolgok, izgalmas kihívások? Hogy viseled a kívülről jövő változásokat, amiket nem te      kezdeményeztél? Mennyire szorongsz váratlan helyzetek esetén?
– Fontos kérdés, képesek vagyunk-e a rugalmasságra, ha az adott helyzet megkívánja, vagy mereven ragaszkodunk a megszokott  dolgokhoz, a saját terveinkhez és elképzeléseinkhez?
– Pánikba esünk-e, ha nem mi irányítunk mindent, vagy képesek vagyunk néha sodródni az árral?

Az a tapasztalatom, hogy minél kevésbé vagyunk rugalmasak saját magunktól, az élet annál inkább rákényszerít. Minél tágasabb a komfortzónánk, minél szélesebb körben mozgunk otthonosan, annál jobban kezeljük a változásokat, és annál könnyebben birkózunk meg a kihívásokkal. Gyakran hallom, hogy „én már ilyen vagyok, nem változom”, pedig szerencsére ez nem feltétlenül igaz. Ez nem egy biológiai törvényszerűség, hanem a gondolkodásunk eredménye.

Bármennyi idősek vagyunk, az agyunk képes a változásra. Ezt hívják neuroplaszticitásnak. Ha új dolgokat csinálunk, új agyi idegpályák jönnek létre, a régi berögződések felülírhatóak. Persze ezért aktívan tenni kell. Hogyan? Például a saját gondolkodásmódunk és a cselekedeteink kisebb-nagyobb megváltoztatásával.

Gondolj arra, milyen izgalmas egy ismeretlen helyre utazni! Minden új, érdekes, különleges, más, mint a megszokott. Ilyenkor mi is spontánabbak, lazábbak, jobb fejek vagyunk. Nem törvényszerű, hogy ez csak a nyaralások alkalmával legyen így. Ki mondta, hogy nem lehet ebből egy kicsit belecsempészni a mindennapokba?





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!