Facebook hozzászólás
482

A HÚSVÉTI HAGYOMÁNY ÜZENETE

Feltámadás koronavírus idején

Bár a mostani járványos időszak vélhetően fel fogja borítani a kialakult húsvéti ünnepi rendet is, azért érdemes felidézni legalább a hagyományt, hogy lélekben meg tudjuk ünnepelni az egyik legbensőségesebb keresztény ünnepet.

Tojást festeni lehet, csak a locsolók maradnak el idén. Fotó: Pixabay.com
Tojást festeni lehet, csak a locsolók maradnak el idén. Fotó: Pixabay.com

 

Húsvéthétfőhöz fűződő népszokás a locsolás és ennek jutalmául a festett tojás ajándékozása. A locsolkodás alapja a víz tisztító, termékenységvarázsló erejébe vetett hit. A tojás a belőle kikelő madárral Jézus újjászületését, a népi hiedelem szerint az életet, a piros szín Jézus kiontott vérét jelképezi. A locsolkodó vers és a kölnivel való locsolkodás később terjedt el, ahogy az ajándékot hozó húsvéti nyúl képzete is. A nyúl szintén a termékenység és az élet ciklikus megújulásának jelképe, a gyermekeket megajándékozó nyúl meséje csak a 16. századból ered.

A húsvéthétfőt régebben – a locsolkodás szokására utalva – vízbevető, vízbehányó hétfőnek is nevezték. A nap a fiatal lányok és legények mulatságainak egyik legfontosabb alkalma, igazi tavaszünnep volt szabadban töltött szórakozással.Ilyenkor országszerte húsvéti bálokat rendeztek. Most a koronavírus-járvány átírja mindezeket a régi szokásokat – reméljük jövőre minden a régi kerékvágásban történik majd.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!