Facebook hozzászólás
305

A MAGÁNADOMÁNYOZÓK VÁLSÁGHELYZETBEN GYORSABBAK, MINT AZ ÁLLAM

Filantrópok a frontvonalban

A jelenlegi járványhelyzet ismét előhozta a régi vitát: modern korunkban szükségünk van-e még filantrópokra, vagy a magánadományozók, jótékonykodók már végleg a régi korok emberei?

Bill Gates félelmetesen jó szimattal rendelkezik. És ez nem csak az üzleti életben hozza el számára a sikereket, de egyéb területeken is hihetetlen módon szokott ráérezni a közeljövő fejleményeire.

Egy 2015-ös TED Talk rendezvényen például arról beszélt, hogy a világ számára a legnagyobb kockázatot egyre kevésbé a fegyverkezés jelenti, sokkal inkább kell tartanunk a mikrobáktól. Akkor azt jósolta, hogy milliók élete kerülhet veszélybe emiatt, és a gazdaságot is hatalmas, becslése szerint három milliárd dolláros kár érheti – eleveníti fel az öt éves történetet a The Guardian.

A jövőbe lát. Fotó: depositphotos.com
A jövőbe lát. Fotó: depositphotos.com

 

Gates ugyanakkor nem csak a közelgő veszélyt érzékelte, de tett is ellene: 100 millió dollárral támogatott egy olyan szervezetet, mely a járványok megelőzésére és különféle vakcinák kifejlesztésére szerveződött. A sajátos koalíció (rövidítése Cepi) állami és magánpénzek becsatornázásával működik, még 2017-ben Davosban indították el kezdeményezői a globális elit évenkénti összejövetelén és jelenleg is kulcsszerepet játszik a COVID-19 járvány elleni védőoltás kifejlesztésében.

A koronavírus válság kiválóan alkalmas lehet arra, hogy elgondolkodjunk azon, milyen szerepe is lehet a filantrópiának, vagyis az emberbaráti hozzáállásnak az ilyen és a hasonló helyzetekben.

Széles körben elterjedt vélemény, hogy nem a jótékonykodás az az eszköz, mely képes lehet a világ égető problémáit megoldani, hiszen egy jól működő társadalomnak a saját adórendszerén keresztül kellene kezelni a felmerülő kérdéseket.

Ennek ellenére a mostani helyzet is bebizonyította, hogy a magánadományoknak is meg van a szerepük abban, hogy egy társadalom könnyeben átvészeljen egy a mostanihoz hasonló krízist.

Három területet érdemes kiemelni, ahol segít most is az emberbaráti hozzáállás, és az ahhoz köthető segítség: a kutatások finanszírozása, segélynyújtás azok részére, akik ezt igénylik, valamint az, hogy jobban fel tudjunk készülni az eljövendő új világra.

Amellett, hogy a magánadományozók hatalmas pénzeket öntöttek a Cepibe (az angliai Wellcome Trust csak az elmúlt pár hétben 40 millió fontot), a megelőzés és a vakcina-kísérletek felpörgetéséért a Wolfson Alapítvány 5 millió font összegű beruházást hajtott végre az Egyesült Királyság vezető fertőző betegségek laboratóriumába már korábban is. A magánadományozók mindig is nagyobb szabadságot élveztek, mint az állam maga, sőt a magánszektor is hosszabb távú és potenciálisan kockázatosabb befektetésekben gondolkodhat; ha pedig a siker elmarad, költségvetési pénz miatt nem kell a választópolgárok felé, magáncég esetén pedig a részvényesek felé magyarázkodni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!