Facebook hozzászólás
95

Fürdőkultúra, a gyógyvizek hatása

Az ásvány- és gyógyvizek, illetve a hévizek hasznosítása Magyarországon már a rómaiak idején ismert volt. Aquincumban eddig 11 fürdőt tártak fel, amelyeket a hegyek lábainál fakadó meleg vizű forrásokból láttak el.

A gyógyvizek hatását nagymértékben befolyásolják a hidrosztatikai és mechanikai viszonyok, a forrás hőmérséklete és összetétele, a benne oldott gázok, ásványanyagok koncentrációja. Az eredményes gyógyuláshoz gyakran hozzájárul a fürdőhely fekvése, éghajlata, természetes és épített környezete is.

A gyógyvizek fizikai tulajdonságai közül különösen fontos a víz hőmérséklete. A 15-20 celsius, az úgynevezett hűvös fürdő sok hőt von el a szervezetből. Frissítő hatású, és fokozza az anyagcserét. A langyos 21-31 celsius hőmérsékletű fürdők az idegrendszerre nyugtató hatásúak. A meleg fürdők hőmérséklete 32-37 celsius között van. Az ilyen vízben a bőr erei kitágulnak, a szívműködés, a légzés szaporább lesz. A meleg fürdő csak rövid ideig alkalmazható, mivel rosszullétet okozhat. Nem tanácsos továbbá jóllakottan, vagy fáradtan forró fürdőt venni, mivel ilyenkor a szív és a vérerek már amúgy is meg vannak terhelve. Szívbetegek és keringési problémákkal küzdők feltétlenül kérjék ki orvosuk véleményét, ha meleg, gyógyvizes medencébe akarnak merülni!

A gőzfürdőkben a 37-56 celsius hőmérsékletű, vízgőzzel telített levegő gyógyító hatását hasznosítják. Ilyenkor a test felszínén kitágulnak a hajszálerek, a vérbőség hat az egész szervezetre, fokozza az anyagcserét. Reumás megbetegedések, különböző bőrbetegségek, köszvény stb. gyógyítására alkalmas, de csak szigorú orvosi felügyelet mellett.

A gyógyfürdők hatásában fontos szerepe van a víz kémiai tulajdonságainak is. A gyógyvizek egyes alkotórészei felszívódnak a bőrön keresztül, a vízben oldott gázokat pedig – mivel ezek a fürdővíz feletti gőztérben is jelen vannak – belélegzi a fürdőző. Az ivókúrák hatása szintén azon alapszik, hogy a gyógyvíz huzamosabb fogyasztása során az értékes ásványanyag tartalom felhalmozódik a szervezetben. Ezen a módon is többféle betegség gyógyítható.

A gyógyvizeknek fontos szerepe van, és lehet azonban a megelőzésben is, az egészség megőrzésében, stressz-oldásban. Az egészségtudatos életmódban pedig a természetes anyagoknak kiemelkedő jelentőségük van. A víz, és így a gyógyvíz, mint az ember legősibb és legfontosabb lételeme így értelemszerűen központi helyet foglal el a wellness életmódban.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!