Grúzia ősi földjén
Vendégszerzőnk, Földváry Eszter idegenvezető következő útja Grúzia különleges világába vezet. A múlt ősi emlékei keverednek a modern világ ultramodern építészeti alkotásaival, amelyeket a szovjet hatalom idején épült, sztálinista épületek egészítenek ki.
Kirándulás vidéken
Másnap vidékre kirándultunk, hogy egy különleges régi város maradványait tekintsük meg. Egy teljesen lekoptatott, csúszós, meredek sziklán kellett felsétálnunk hozzá, de a látvány megérte a fáradozást. Upliszcihe barlangvárost a hegyoldalból faragták ki négyezer évvel ezelőtt. Neve annyit tesz: az Úr erődítménye. Mi már csak nyomokban láthattunk itt épületeket, az ellenség és a természet lassan eltüntette a hajdani virágzó várost. De így is impozáns látványt nyújtottak a hatalmas csarnokok boltívei, az egyetlen sziklából kifaragott óriási oszlopok, a díszítések maradványai.
Visszaúton megálltunk Goriban is, ahol Sztálin született. Megnéztük a világ egyetlen Sztálin múzeumát, ahonnan vegyes érzésekkel távoztunk. A kiállítás a nagy vezér életét mutatta be és sehol sem voltak megemlítve a sztálinizmus rémtettei.
Este egy elképesztő néptánc előadással búcsúztak tőlünk vendéglátóink. Ha valakinek van lehetősége egy grúz táncegyüttes programját megnézni, ne hagyja ki. Ilyen akrobatikus, zabolátlan, ugrásokkal teli, érzelemdús koreográfiát és zenét ritkán lát és hall az ember. Egyfolytában izgultunk, hogy nehogy megsérüljenek a táncos fiatalemberek, amikor percenként a térdükre estek, majd felpattantak és folytatták a duhajkodást. A leányok pedig hosszú, testhez simuló elegáns ruháikban pörögtek-forogtak, hajuk gyönyörű copfba fonva lebegett körülöttük. Az egész előadás az ittlétünk megkoronázása volt. Ezzel az utolsó emlékkel hagytuk el Grúzia területét.
Ezt is olvasd el!
Ashgabat, a fehér márványváros Türkmenisztánban
Hozzászólás zárolva.