Harc a rák ellen
Tudományosan is bizonyított rizikófaktorok elkerülésére, s ezáltal a rák megelőzésére, valamint alapvető tévhitek eloszlatására, állították össze francia kutatók és orvosok azokat az ajánlásokat és cáfolatokat, melyek segíthetnek az aggodalmak eloszlatásában. Húsz éves kutatómunka és a kutatásba bevont személyek megfigyelése alapján határozottan leszögezik, hogy a táplálkozásnak jelentős szerepe van a megelőzésben, illetve a daganatok kialakulásában.
4.) Alkoholfogyasztás. A túlzott alkoholfogyasztás növeli a rák kialakulásának esélyét. Maximum 2 dl bor, vagy 0,5 l sör, vagy 6cl. Égetett szeszesital fogyasztható naponta.
5.) Dohányzás, munkahelyi rizikók. A dohányzás, mint rizikófaktor a legismertebb, és leginkább bizonyított, különösen a tüdőrák vonatkozásban, de a többi rosszindulatú daganatos betegség kialakulásában is a legfőbb szereplő. Számos rákos megbetegedésnél is bizonyított már azonban a munkahelyi stressz, a túlhajszoltság hatása.
Még nem teljesen bizonyított, de erős hipotézisek, melyek szerepet játszhatnak a rosszindulatú daganatok kialakulásában:
1.) Húsok és húskészítmények. A húsfogyasztásnak egy kiegyensúlyozott, változatos, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag táplálkozásba kell illeszkednie. Tanácsos előnyben részesíteni a sovány húsokat, különösen a halat, limitálni a magas zsír- és sótartalmú felvágottak, húskészítmények fogyasztását. Kerülendők a magas hőfokon sütött húsok (grill, barbecue, fritőz), vagy ha mégis ezeket kedvelik, távolítsák el az elszenesedett darabokat fogyasztás előtt.
2.) Só bevitel. Ne lépjék túl a napi 8 gr. sófogyasztást, összesítve az élelmiszer sótartalmát, az ételkészítés során, illetve az utólagos ízesítéshez felhasznált mennyiséget. A legfontosabb sós készítmények, melyeket ellenőrizni kell: felvágottak és egyéb húskészítmények, sajtok, a különböző snack-ek, nátriumban gazdag ásványvizek
3.) Zsiradék bevitel. Habár a zsiradék bevitel és a rákos megbetegedés között egyelőre nem bizonyított szoros összefüggés, de az elhízásban, és a különböző szívbetegségek kialakulásában fontos szerepet játszik a túl zsíros táplálkozás. A magas zsírtartalmú ételek így nem csupán kerülendők, hanem lehetőleg az állati zsiradékokat helyettesítsük növényiekkel. Ráadásul a növényi zsiradékok telítetlen zsírsavakat tartalmaznak, melyek hasznos az emberi szervezet számára. (olíva, napraforgó, mogyoró, repce olajok)
4.) Élelmi rostok. A mindennapi táplálkozás elengedhetetlen összetevői kell legyenek. Gabonafélék, lehetőleg teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, rostos növények (zöldborsó, zöldbab, lencse, stb.), hántolatlan rizs, rostos gyümölcsök (egészben, s nem préselve!) valamelyike minden nap, minden étkezésben szerepeljen.
Hozzászólás zárolva.