Facebook hozzászólás
685

Nem a nikotin a legveszélyesebb

Hogyan lehet csökkenteni a dohányzás ártalmait?

Orvosok és egészségügyi szakemberek, valamint civil és iparági szakértők, tudósok, kutatók, társadalmi szervezetek vezetői osztották meg gondolataikat a dohányzás ártalmainak csökkentéséről, cáfolva a füstmentes alternatívákkal és a dohányzással kapcsolatos tévhiteket.

A napokban megtartott In Focus: Tobacco Harm Reduction című online konferencia előadóinak közös meggyőződése, hogy azoknak a felnőtt dohányosoknak, akik valamilyen ok miatt nem szoknak le a dohányzásról, hozzáférést kell biztosítani a cigarettánál alacsonyabb károsanyag-kibocsátással járó füstmentes technológiákhoz. Szerintük a tiltás, a korlátozás, a dohányzás elleni kampányok önmagukban nem tudják elérni, hogy az emberek felhagyjanak káros szokásukkal, ezért ezeket a dohányzás ártalmainak csökkentésére irányuló komplexebb szakpolitikai intézkedésekkel indokolt kiegészíteni. Bizonyos tévhitek azonban akadályozzák, sőt hátráltatják ennek a megközelítésnek az elterjedését.

dohanyzas
Az emberek a nikotinért cigarettáznak és a kátrány fogyasztásába halnak bele. ( Fotó: Depositphotos)

Tévhitek
Az egyik ilyen makacs tévhit az előadók szerint az, hogy a nikotin miatt káros a dohányzás. Csakhogy a mai tudományos konszenzus szerint nem elsősorban a nikotin, hanem az égés és az égés során keletkező füst és kátrány felelős a dohányzással kapcsolatos betegségek kialakulásáért. Ahogy azt Michael Russel professzor már a ’70-es években tömören megfogalmazta,

„az emberek a nikotinért cigarettáznak és a kátrány fogyasztásába halnak bele”.

Azok a súlyos betegségek, amelyek ma arra ösztönzik az embereket, hogy teljesen hagyjanak fel a dohányzással, nem elsősorban a nikotin következményei, hanem a cigaretta füstjében található káros és potenciálisan káros vegyik anyagoké.

Megoldások

Az égés nélküli technológiák éppen ezért előrelépést jelentenek az ártalomcsökkentés útján a hagyományos dohánytermékekhez képest azon felnőtt dohányzók számára is, akik valamiért nem szoknak le, hiszen ezekkel a technológiákkal különböző mértékben, de csökkenthetőek az egészségügyi kockázatok.

„Nem szabad félrevezetnünk az embereket a cigarettázás valódi természetét illetően, és el kell mozdulnunk az ártalomcsökkentés irányába, mert ezzel emberek millióinak életét menthetjük meg” – hangsúlyozta David Abrams. Jelenleg több mint egymilliárd ember dohányzik a Földön, és az előrejelzések szerint ez a szám a közeljövőben sem változik számottevően. Közülük 8 millióan halnak meg a dohányzás következtében évente világszerte. David Abrams szerint, van olyan becslés, miszerint ha az amerikai dohányosok többsége az elkövetkező évtizedben átállna valamelyik füstmentes technológiára , lehetséges, hogy több mint hatmillióval kevesebb ember halna bele – csak az Egyesült Államokban –  a káros szokás következményeibe, és összesen akár 86 milliónyi évvel élhetnének tovább és maradhatnának a szeretteik körében.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!