Facebook hozzászólás
89

Hogyan tudunk a legtöbb vitaminhoz jutni?

A táplálkozás a természet legerősebb orvossága. Amit, ahogy évről évre naponta háromszor teszünk, az nem marad hatástalan: befolyást gyakorol gondolkozásunkra, hangulatunkra, belső dinamikánkra, a kreativításunkra. Helyes táplálkozással magunk előállíthatjuk a boldogság hormonjait, optimalizálhatjuk a munkabíróképességünket, szárnyakat adhatunk a hangulatunknak. Íme a 15 tipp vitaminszükségletünk elnyeréséhez.

  1. Héjastól Ha lehet, ne hámozzuk meg a zöldségeket és a gyümölcsöket. Jobb az alapos mosás és dörzsölés. Közvetlenül a héj alatt található a legtöbb vitamin.
  2. Nyerskoszt főtt helyett. A főzés a C-vitaminnak több mint a felét, a párolás a 40 százalékát tönkreteszi. Ebből az érzékeny vitaminból akkor vesszük fel a legtöbbet, ha nyers ételeket fogyasztunk. A nátha ellen a forró citrom teljesen értelmetlen. A B-vitaminok szintén hőérzékenyek.
  3. Melegíteni, melegen tartani, állni hagyni nem jó! Ha melegen tartjuk, felmelegítjük, állni hagyjuk, áztatjuk az élelmiszereket, tönkremennek a vitaminok. Legjobb, ha rövid ideig, és a lehető legkevesebb vízben főzzük a zöldségeket.   Ideális, kímélő módszerei:-  gőzölés kevés vízben (kukta, alufólia, sütőfólia – serpenyőrázogatás: rövid ideig a wokban, vagy egy mély serpenyőben rázogatás közben puhára főzni.-Kevés vízben megpárolni, és a levét a szószhoz felhasználni.- Párolás: a folyadékot gyorsan felforralni, és megfőzni benne a halat vagy a tojást.
  4. Fénytől védjük  A fény sok vitamint tönkretesz. A zöldség helye egyébként, néhány kivételtől eltekintve, a hűtőszekrény zöldségtartója.
  5. Ügyeljünk a színre  Együnk sok élénk színű zöldséget: zöldbabot, spenótot, fejes salátát, káposztát, paradicsomot, paprikát. Minél intenzívebb a szín, annál több fontos tápanyagot tartalmaz. A gyümölcsökre ugyanez érvényes.
  6. Időzítés  A zöldséget és a gyümölcsöt csak röviden és egészben, hideg folyó vízben, közvetlenül a felhasználás előtt mossuk le, és a lehető legkevésbé daraboljuk.
  7. Evés közben ne igyunk teát!  A fekete tea akadályozza a B1-vitamin felszívódását. Ezért ne igyunk teát étkezéskor, csak jóval utána.
  8. Sült húshoz narancslé  A C-vitamin segíti a vas felszívódását. Egy pohár narancslé tehát jól illik az ételhez.
  9. Vitaminos cukorka helyett gyümölcs  Hagyjuk a vitaminos cukorkát, fogyasszunk szárított gyümölcsöt, cukormentes müzliszeletet vagy diákcsemegét. De vigyázat: kalóriákat is rejtenek. Aki jól megterhelte a kalóriaszámláját, az inkább a friss gyümölcsöt és a zöldséget válassza.
  10. Energia sportolóknak  Aki sportol annak a vitaminszükséglete is magasabb. Elsősorban a szabad gyökfogók a fontosak: a bétakarotin, a C- és az E-vitamin. A B1, B2, B6-vitaminokból, valamint a niacinból és a pantoténsavból is többet igényelnek a sportolók, mert ezek részt vesznek az energiaforgalomban és az izomépítésben.
  11. Vitaminok évszak szerint  Olyan zöldséget és gyümölcsöt együnk, amelynek éppen szezonja van. Így a terményeket nem szállítják sokáig. A hosszú út nagymértékben csökkenti a vitamintartalmat.  Három nap alatt a karfiol vitamintartalmának 50 százalékát elveszíti. Az egzotikus gyümölcsökre ez nem érvényes: télen csak a kivi, a papaja és társaik biztosítják vitaminellátásunkat.
  12. Mélyhűtött vitaminok  A mélyhűtő kiváló vitaminforrást kínál. A zöldségeket ugyanis rögtön a betakarítás után lefagyasztják, ami kíméletesen tartósítja a vitaminokat. A mélyhűtött zöldség ezért vitamindúsabb, mint amit a piacon vásárolunk. Az utóbbi néha sokat utazik és sokáig tárolják, mielőtt "friss zöldségként" eladásra kerül.
  13. A korpás korszerűbb  A fényezett rizs és a finomliszt már csak a vitaminok maradékát ígérik: a B1-vitaminnak például 90 százaléka távozik, miközben az egész búzaszemek fehérlisztté változva a zsákba kerülnek.
  14. Dohányzáshoz C-vitamin  A nikotin felemészti a C-vitamint. A dohányosok 60 százalékkal több C-vitamint igényelnek, mint a nemdohányzók. Az A-és E-vitaminban gazdag élelmiszerek védik a tüdőt és az immunrendszert. A-vitamin található például a répában, a füstölt angolnában és a nemes-penészes sajtban. Jó E-vitamin-forrás például a búzacsíra-olaj, a szójabab, a napraforgómag és a feketegyökér.
  15. Alkoholt mértékkel   A túl sok alkohol, tehát több mint két pohár bor vagy sör naponta, elveszi az étvágyat és megterheli az anyagcserét. Emellett B-vitamin hiányt von maga után. Az alkoholmentes italok is jóízűek, és lehetnek hangulatjavító hatásúak is.

Forrás: Dr.Ulrich Strunz



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 455

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!