Honnan tudhatom, hogy vashiányom van?
A vas egészséges életműködéseinkhez nélkülözhetetlen nyomelem. A vér oxigénszállító vörösvérsejtjeinek festékanyaga, a hemoglobin vasat tartalmaz. Ám sokféle, az energiaháztartásban jelentős szerepet játszó enzimnek szintén alkotóeleme, megtalálható továbbá az izomfestékben.
TERMÉSZETES FORRÁSBÓL PÓTOLJUK
Szerencsére a természet gondoskodott róla, hogy teljesen probléma- és mellékhatásmentesen kielégíthessük a fent említett megnövekedett igényeket.
Gazdag vasforrások:
szójabab
petrezselyem, rozmaring, káposzta és más leveles zöldségek
sárgabarack és aszalt gyümölcsök
hántolatlan gabonafélék
olajos magvak
rák, kaviár és osztriga
algák
csalán
ribizli.
EGYIK GÁTOL, MÁSIK SEGÍT
A spenót, a sóska és a cékla köztudottan sok vasat tartalmaz, ám ennek csak elenyésző része (kb. 1 százaléka) hasznosítható, mert a bennük található oxálsav a bélben megköti a vasat és nem engedi felszívódni.
A fekete tea és a kávé csersavtartalma is a vasfelvétel ellen hat, ezért ezekről jobb lemondani, és helyettük zöldteát, esetleg ginzeng teát fogyasztani. Jó, ha tudjuk, hogy a túlzott kalciumbevitel is rontja a vasfelvételt.
A kismamáknak pedig azt is fontos szem előtt tartaniuk, hogy az anyatejben ugyan kevesebb vas van, mint a tehéntejben, viszont az sokkal jobban hasznosul. Érdekes, hogy a vasfelvétel a vastagbélen keresztül megnövekszik, ha egyidejűleg C-vitamint is fogyasztunk. Ezért hasznos, ha vastartalmú étkezéshez egy pohár frissen préselt, hígított narancslevet is iszunk.
HA NEM ELÉG A TERMÉSZETES
Előfordulhat, hogy a jól összeválogatott étrend sem tudja fedezni a szervezet szükségleteit. Erre persze csak alapos laboratóriumi vérvizsgálat deríthet fényt teljes bizonyossággal. Ilyenkor az orvos valamilyen vaskészítmény szedését rendelheti el. A fent említett gátló, illetve segítő tényezőkkel azonban ilyenkor is számolni kell.
Nagyon fontos hangsúlyoznunk, hogy a vasbevitel növelését elsődlegesen a táplálékkal kell elérni. Pótló készítmények szedésére csak a laboratórium által is igazolt hiány esetén kerül sor, mert a legújabb kutatások szerint a vas felesleges adagja legalább olyan veszélyes lehet, mint a hiánya. A vastúlterhelés megnövelheti a daganatos megbetegedések, a májbetegségek és a szívinfarktus kockázatát.
Hozzászólás zárolva.