Facebook hozzászólás
51

Így hat az állandó stressz a bőrünk egészségére

A stresszt korunk népbetegségének tartják, ami nem is csoda: a fejlett társadalmakban bár valamelyest változó arányokkal, de nagyjából az emberek 80%-a tapasztalja meg ezt az érzést napi szinten. Ez pedig számos egészségügyi problémát hozhat magával a magas vérnyomástól kezdve a szívproblémákon túl a szorongásig és a diabéteszig. Ha pedig ez még nem lenne elég, a stressz a külsőnkre is hatással van, hiszen az „arcunkra is kiül”, ha rendszeresen feszültek vagyunk. Nézzük, hogyan hat a stressz a bőrünk állapotára!

6 mód, ahogyan a stressz befolyásolja a bőrt

Amikor különböző bőrproblémákkal találjuk szemben magunkat, gyakran a genetikát okoljuk, amiben van némi igazság. Ám az életmódbeli szokások is jelentős mértékben befolyásolják a bőrünk minőségét, így az is, hogy mennyit és milyen mértékben stresszelünk.

Aknék megjelenése

Amikor stresszt tapasztalunk, a szervezetünkben megemelkedik egy hormon, a kortizol szintje. Ez pedig különböző testi folyamatok által képes fokozni a faggyúmirigyek olajtermelését. Ez ahhoz vezet, hogy a bőrünk zsírosabbá, ezzel pedig pattanásokra hajlamosabbá válik, hiszen eltömődnek a pórusaink.

Fokozódó gyulladások

Egyelőre a szakértők sem értenek egyet abban, hogy pontosan milyen folyamat által, de a stressz képes a bőr gyulladásait is fokozni. Ez azt jelenti, hogy ha valaki például rosaceától vagy ekcémától szenved, az egy feszültebb időszakban még kellemetlenebb tüneteket tapasztalhat.

Immunhatás

Ez a kellemetlen, de annál általánosabb jelenség az immunrendszerünkre is hatással van, nevezetesen gyengíti annak ellenállóképességét. Emiatt a bőr reaktívabbá, érzékenyebbé válik, ami különböző kiütéseket, bőrpírt is okozhat.

Szárazabb bőr

A stratum corneum a bőr külső rétege, ami fehérjéket és lipideket tartalmaz. Ezeknek a szerepe részben abban rejlik, hogy megvédik a bőrsejteket és azok hidratáltságát. Egy 2014-es tanulmány szerint ha valaki rendszeresen stresszel, azzal lassítja ezek működését, így lassítja a bőr öngyógyító és öntápláló képességét. Ennek „köszönhetően” a bőr akkor is kiszáradhat, ha egyébként nagy figyelmet fordítunk az ápolására.

Ráncok kialakulása

Mint ismert, a szárazabb bőr – amelyről az előbbiekben is szó volt – könnyebben ráncosodik. Emellett a stressz képes megváltoztatni a bőrben található fehérjék anyagát, ezzel csökkentve azok rugalmasságát. Ezzel pedig képes fokozni a ráncok kialakulásának lehetőségét. És akkor még nem is említettük az elégedetlenkedés miatti folytonos grimaszolást!

A szem alatti terület

Ez a káros, ám mindennapi „szokásunk” közvetve is képes befolyásolni a bőrünket. A stressz miatt nem tudunk kellemesen, pihentetően aludni, ami egyhamar a szemeink környékén is megmutatkozik elszíneződések, táskák formájában.

Hogyan kezeljük?

Az egyik legkézenfekvőbb módszer az lenne, ha egész egyszerűen fognánk magunkat, és nem stresszelnénk. Ez azonban nem ilyen egyszerű. Éppen ezért a modern ember kitalált már jó néhány eljárást, ami segítheti a „leszokást”, illetve a tünetek kezelését.

Ha túl sok a feszültség az életünkben, próbáljuk ki a jógát, a meditációt! De lehet, hogy már napi fél óra bármilyen testmozgás is segíthet, hogy levezessük a felgyülemlett kellemetlen érzések egy részét. Emellett a különböző életmódbeli változtatások – az olyan egészséges szokások beiktatása, mint a pihentető alvás vagy a megfelelő táplálkozás – is segíthetnek. Emelett kifejezetten erre kifejlesztett étrend-kiegészítők is segíthetnek – olyanokat keressünk, amelyekben megtalálható a B-vitaminok családja és ami az immunrendszerünket is támogatja!

Amennyiben pedig a tüneteket kezelnénk, válasszunk jó minőségű, célzott megoldásokat tartalmazó termékeket. A C-vitamin szérum például mélyen hidratálja a bőrt, de még a pattanások ellen is hadjáratot indít. Azok, akik már régóta küzdenek a stresszes életmóddal, szintén eredményesen alkalmazhatják a C-vitamin szérumot, hiszen ez a ráncokkal is képes felvenni a harcot. A szem alatti területre pedig érdemes a retinolt is bevetni mint hatóanyagot. Akik pedig a stressz miatt fokozottan érzékelik például a rosacea hatásait, kipróbálhatnak különlegesebb készítményeket, például a csiganyálkrémet!

Ami a stresszt illeti kíméletlennek kell lennünk, hiszen a stressz sem bánik velünk kesztyűs kézzel. Fontos, hogy ne csak legyintsünk a problémákra, hiszen azok képesek egykettőre felülemelkedni rajtunk és maguk alá temetni minket. A tüneti kezelések mellett mindenképp foglalkozzunk belső egyensúlyunkkal is – ha az életmódbeli változtatások nem segítenek, keressünk fel egy szakembert, hogy újra kiegyensúlyozott életet élhessünk!

 

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!