Így tudod megakadályozni, hogy ne a gázra menjen el a pénzed
A gáz- és villanyszámláknál nagyobb szeletet a kiadásokban csak az élelmiszerek képviselnek. Ezen belül is a fűtéshez és a meleg víz előállításához használjuk a legtöbbet az egyre drágább hagyományos energiahordozókból. Mindenkinek jó, ha le tudunk faragni ezekből a költségekből: kevesebbet fogyasztunk el ezekből a szűkös erőforrásokból, a családi költségvetésből egyebekre is futja majd, és a környezetet is kevésbé terheljük.
Nagy-Britanniában például már csak kondenzációs kazán telepíthető, és más európai országok is igyekeznek az energiatakarékos megoldás felé terelni a lakosságot. Ezek a modern készülékek szinte kivétel nélkül felszerelhetők a régi kazán helyére, és elvileg a meglévő fűtőtestek is használhatók a szerelési utasítás betartása mellett. A kazánok jó működéséhez azonban időjárás-követő szabályozó használatát javasolják a szakemberek annak érdekében, hogy a kondenzációs üzemmód aránya növekedjen. Ez tartja ugyanis alacsonyan a gázszámlát. Ha a csere előtt zárt égésterű (turbós) készüléket használtunk, a régi kazán égéstermék-elvezető rendszerének nyomvonalán biztos, hogy a kondenzációs bevezetés is kialakítható, állítják szakértők.
A kondenzációs kazánokkal a tüzeléstechnika elérte a csúcsot, a teljesítménye már nem fokozható az E-gépész online szaklapban megjelent cikk szerint. Mások viszont úgy tudják, máris itt a továbblépés, amikor az „üzemanyagcella” kapcsolt hőt és villamos energiát termel. Elvileg hamarosan piacra kerül az új technológián alapuló háztartási kategóriájú készülék is.
A megújuló forrásokra
támaszkodó környezetbarát megoldásokat is érdemes végiggondolni a fűtéskorszerűsítés kapcsán. Napenergiával is csökkenthetjük az energiafogyasztást, igaz, az ilyen beruházás megtérülési ideje hosszabb, mint a kondenzációs kazáné.
Radiátoros és padlófűtés esetén is kihasználhatjuk a nap hőjét fűtésrásegítésként. Ez utóbbinál, miután csak 25-30 Celsius-fokos vizet kell előállítani, a napkollektor kifejezetten hatékony megoldás lehet. Megfelelő passzív napenergia-hasznosítás mellett az éves fűtési igény 15-25 százalékát lehet napenergiával előállítani a Solartis Kft. szerint, a fűtési idény elején és végén pedig a fűtésszükségletünk akár 100 százalékát is fedezhetjük napenergia segítségével.
A melegvíz-igény is kielégíthető napkollektorból nyert energiával, éves szinten – tervezéstől és kivitelezéstől függően – akár 60-75 százalékos mértékben. Nyáron ennél nagyobb arányban is, de ha kevesebb a napsütéses órák száma, a napkollektor érzékelhetően kevésbé tudja kiváltani a hagyományos energiahordozókat.
A gázfogyasztás és a szén-dioxid-kibocsátás szempontjából is az egyik legjobb megoldás, ha a kondenzációs kazánt kombináljuk napkollektorral. Ekkor egy régi készülékhez képest 50 százaléknál is jelentősebb lehet egy lakás CO2-kibocsátás-megtakarítása.
Hozzászólás zárolva.