Így tudod megakadályozni, hogy ne a gázra menjen el a pénzed
A gáz- és villanyszámláknál nagyobb szeletet a kiadásokban csak az élelmiszerek képviselnek. Ezen belül is a fűtéshez és a meleg víz előállításához használjuk a legtöbbet az egyre drágább hagyományos energiahordozókból. Mindenkinek jó, ha le tudunk faragni ezekből a költségekből: kevesebbet fogyasztunk el ezekből a szűkös erőforrásokból, a családi költségvetésből egyebekre is futja majd, és a környezetet is kevésbé terheljük.
A geotermikus energia
hasznosítása hőszivattyús fűtési megoldással szintén környezetbarát megoldás, ily módon fűthetünk, hűthetünk, előállíthatjuk a meleg vizet. A 75 százalékban környezeti és mindössze 25 százaléknyi elektromos energia felhasználásával üzemelő rendszerben az Elmű tájékoztatása szerint az épületet is optimálisan levegőztethetjük. A hőszivattyús technológiával egy kilowattóra bevezetett villamos energiából mintegy négy kilowattóra fűtési energia születik. Ilyen rendszer kiépítése előtt mindenképpen érdemes szakember tanácsát kikérni, mert előfordulhat, hogy az épület szerkezetén, szigetelésén is változtatni kell.
Az utóbbi évek ugrásszerű technológiai fejlődésének eredményeként a megújuló energiaforrások – hőszivattyú, szolárrendszer vagy tűzifa-hasznosító kazánok – használata semmiféle kényelmetlenséget nem jelent a hagyományos fűtési rendszerekhez képest.
Lesz rá pénz?
A lakkosság aktív közreműködésére is szükség van, hogy Magyarország teljesíteni tudja vállalását, hogy a hazai energiafelhasználásban 2020-ra 14,6 százalék lesz a megújuló források részesedése. (Az EU 13 százalékot ír elő.) Az energiatudatos fogyasztói szokások kialakítása persze nemcsak szemléletváltás kérdése, hanem pénztárcafüggő is. Tavaly két lakossági pályázatot írtak ki, amelyek hozzájárulnak az energiafelhasználás modernizálásához. Az egyik 2,8 milliárd forintos kerete azonban nagyon hamar, alig két nap alatt elfogyott. A napkollektoros melegvíz-készítő rendszer telepítésére viszont lehet pályázni, miután a 3 milliárd forintos keret még tart. Magánszemélyek és társasházak legfeljebb 800 ezer forintos vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek 2012. május 15-éig. A támogatás legfeljebb a költségek felét fedezheti, azaz 50 százalék saját forrást kell mellé tenni.
Az otthon zöldkártyája
Idén január 1-jétől magánszemélyeknek is kötelező elkészíttetniük otthonuk energetikai tanúsítását, ha eladják, vagy egy évnél hosszabb időre bérbe adják. Új épület építése esetén a használatbavételi engedély kiadásához az építésügyi hatóság kéri ugyanezt a tanúsítást. A zöldkártya az épületek energiafelhasználását minősíti: megmutatja, hogy évente hány kilowattóra az egy négyzetméterre jutó energiafelhasználás. A tanúsítvány részletes számítással készül, amelyben figyelembe veszik a fűtésre, melegvíz-készítésre vonatkozó épületgépészeti megoldásokat és az épületszerkezetekre vonatkozó építészeti módszereket. Annak is érdemes ezt a vizsgálatot elvégeztetnie, aki felújításról gondolkodik, a felmérés birtokában ugyanis optimalizálható a fűtés, a melegvíz-készítés, a nyílászárók, a külső falak és az épületszerkezet felújítása.
Hozzászólás zárolva.