Facebook hozzászólás
844

Korabeli karácsonyok

Ilyen volt a szenteste az első világháborús lövészárkokban

Két évvel ezelőtt, komoly, egyszersmind komor ünnepségek keretében emlékezett meg a világ nyugati fele az első világháború befejezésének századik évfordulójáról. A legtöbbet szenvedett országokban, Angliában, Belgiumban, Franciaországban a téma ma is napirenden van, és nem csak történészi körökben. A HistoryExtra.com most egy érdekes összeállítást közölt arról, hogy milyen volt a karácsony a nagy háború négy éve alatt, hogyan ünnepeltek, miféle ajándékokkal kedveskedtek egymásnak a korabeli Angliában az egyszerű polgárok, és a fronton a katonák.

A nehézségeket már akkor kreativitással pótolták; ez a mai, karanténnal nehezített időkben számunkra is példaként szolgálhat.

Nem nagyon volt mit ünnepelni. Fotó: pixabay.com
Nem nagyon volt mit ünnepelni. Fotó: pixabay.com

Fő a praktikum

Könyv a frontra. Fotó: pixabay.com
Könyv a frontra. Fotó: pixabay.com

A háború alapvető szemléletváltozást hozott az ajándékozásban. A gyerekek, főleg a fiúk általában katonákat, játékfegyvereket kaptak, míg a felnőttek esetében a praktikum került előtérbe. Társadalmi elvárás lett a komolytalanság elkerülése, ahogy az egyik korabeli hirdetés fogalmazott: „Ajándékozzuk meg karácsonykor szeretteinket valami hasznos dologgal!”

A fronton harcoló férfiaknak általában meleg ruhát, kesztyűket, sapkákat, biztonsági borotvát, öngyújtót küldtek, de legfőképpen cigarettát, a korabeli szóhasználat szerint a „brit hadsereg üzemanyagát”. A „Con Amore” márka ezüst címeres dombornyomással ellátott cigarettatárcán is a háborúra utaló szlogen díszelgett: „minden egyes elszívott cigaretta rád emlékeztet majd – rád, akitől az ajándékot kaptam.”

Postafordultával

A háború szétszakította a családokat is, a férfiak a fronton, az asszonyok és a gyerekek pedig otthon töltötték az ünnepeket. Emiatt pedig minden eddiginél nagyobb igény mutatkozott a postai szolgáltatások, legfőképpen pedig a csomagküldés iránt.

A háború teljes ideje alatt a hadsereg postai szolgálata 114 millió csomagot és kétmilliárd levelet küldött Nagy-Britanniából a frontokra.

A hadsereg postásait csak „khaki-Mikulás” néven emlegették. A nehéz időkben a karitatív szervezetek is nagyobb fordulatszámra kapcsoltak, komoly gyűjtéseket szerveztek a fronton harcolók javára; futball labdát, szájharmonikát, könyveket, cigarettákat és még karácsonyi pudingokat is tömegesen küldtek a postával a fiúknak.

1914 karácsonyán Mary hercegnő, V. György lánya, elindította saját karitatív kezdeményezését: kapjon a hadsereg minden egyes katonája egy fémből készült cigarettatárcát.

Kegyelmi pillanat

Az első háborús év, azaz 1914 karácsonya a nyugati fronton harcolók számára felejthetetlen pillanat volt. Az egymást addig ellenségként kezelő katonák elhagyták a lövészárkokat és legalább egy napra békét kötöttek egymással; a képzeletbeli fa alatt megajándékozták egymást.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!