Jaj, elfelejtettem…
Hajlamosak vagyunk elfelejteni tennivalókat, vagy le- és elrakott tárgyak helyét, akár hosszabb időn keresztül is, ha túlterheltek vagyunk, a feszített időbeosztás, azaz az állandó rohanás és stressz sokszor, sokaknál okozhat feledékenységet. Miközben az egyik dologgal foglalkozunk, már belekezdünk valami másba, s mikor visszatérnénk az előzőre, már nem tudjuk, hol is hagytuk abba azt. Az átmeneti feledékenység, memóriazavar, koncentráló képesség csökkenés természetesen szoros összefüggésben van az agy vérellátásával, oxigénellátottságával, azaz fizikai frissességével.
Mindenkivel előfordul, élete során többször is, hogy elfelejt valamit. Nem tudja hova rakott egy papírt; otthon felejt valamit; hirtelen nem jut eszébe a neve annak, aki nem közeli ismerőse, de tudja, hogy ismeri; nem „ugrik be” egy telefonszám, amit már sokszor hívott – és még sorolhatnánk az apró, elfelejtett dolgokat.
Hajlamosak vagyunk elfelejteni tennivalókat, vagy le- és elrakott tárgyak helyét, akár hosszabb időn keresztül is, ha túlterheltek vagyunk, a feszített időbeosztás, azaz az állandó rohanás és stressz sokszor, sokaknál okozhat feledékenységet. Miközben az egyik dologgal foglalkozunk, már belekezdünk valami másba, s mikor visszatérnénk az előzőre, már nem tudjuk, hol is hagytuk abba azt.
Az átmeneti feledékenység, memóriazavar, koncentráló képesség csökkenés természetesen szoros összefüggésben van az agy vérellátásával, oxigénellátottságával, azaz fizikai frissességével. A fáradt, rosszul, illetve rendszertelenül táplált szervezetben a vérkeringés, és a vér frissülése sem megfelelő, s ezt leghamarabb éppen agyunk jelzi – többek között a feledékenységgel.
Nem szabad azonban túlfeszíteni a húrt, nem csupán általános egészségi állapotunk miatt, hanem mert az agyműködésre gyakorolt hatás visszafordíthatatlanná is válhat. Az oxigénhiány az agyi idegvégződések tartós károsodását is előidézheti, melynek következményei beláthatatlanok.
A fáradtság, kimerültség okozta feledékenységet a legkönnyebb megszüntetni. Ha nem is tudjuk azonnal átszervezni, és így lazábbá tenni időbeli leterheltségünket, fokozottan figyeljünk táplálkozásunkra, hogy vitaminokban és vasban gazdag legyen, fogyasszunk sok folyadékot, s próbáljuk az autót néha felcserélni sétával, vagy gyaloglással. Sokat segíthet az is, ha rendszerezzük tennivalóinkat, és egymás után vesszük sorra őket, nem pedig párhuzamosan próbáljuk őket elvégezni. Megkönnyíti az elfelejtett tárgyak megtalálását, ha alapvetően rendszeretők vagyunk, s mindennek megvan a maga helye a lakásban, és az irodában. A beidegződés ugyanis arra vezérli az embert, hogy a automatikusan a helyére tegye a kulcsot, a papírokat, a levetett ékszert, órát stb. Így először mindig a helyén keressük a dolgokat, s a rendszerető ember többnyire ott meg is találja.
Hozzászólás zárolva.