Jobb szépnek lenni…
Mi a szép? Mit tartunk szépnek? Erre a kényes kérdésre adott választ (sajna) nagyban befolyásolja a napjaink reklámvilága által felállított szépség kánon. Csak az a nő lehet szép, akinek tökéletesen sima a bőre, karcsú a dereka és dús a haja? Mivel ezek a vonások általában a fiatalokra jellemzőek, ki lehet jelenteni, hogy csak a fiataloké a szépség?
Minden kétséget kizáróan az egyiptomiak voltak az elsők, akik kozmetikumokat használtak. Ezek világosabbá tették a nők arcát, pirosabbá az ajkaikat, és már ekkor megjelent a fekete szemfesték, ami megfelel az általunk használt púdernek (azaz „mastimnak”, ami azt jelenti, hogy „beszédessé tenni a szemet”).
A görögöknél és a rómaiaknál mind a nők, mind a férfiak használtak kozmetikumokat, az erénycsőszök az eltúlzott sminket pedig az erkölcstelenség jelének tartották.
Ezzel szemben Ovidius A szerelem művészete című könyvében védőbeszédet mond a smink mellett, melyben úgy beszél róla, mint egy fajta művészetről, melynek segítségével tetszhetünk másoknak és saját magunknak.
Teljes mértékben igaz, hogy a nők szeretik sminkelni magukat, ezáltal kiváltva saját maguk, más nők, és természetesen a férfiak tetszését. A nők többsége minden reggel feltesz egy kis arcfestéket (és aki nem, annak tanácsos lenne, hogy tegye): e nélkül nem érzik jól magukat, és néha ez a gyakorlat képes megváltoztatni a hangulatukat.
Attól, hogy szépnek érezzük magunkat, vagy pusztán úgy érezzük, hogy „rendbe tettük magunkat” jobb a közérzetünk.
A megjelenés másik összetevője a ruha: a ruha fontos hordozója a szociális jelentéseknek.
Néhány évtizeddel ezelőttig a szociális információk segítségével, amellyel a ruhák szolgáltak, lehetett megkülönböztetni a társadalmi osztályokat.
Ma már a nagy boltokban olyan darabokat árulnak, melyeket bárki felvehet: így a ruha többé nem egy osztályt és vagyont jelölő címke, hanem tanúbizonyság viselője ízlésére.
Ezen kívül fontos információkat nyújt az egyéniségről is: egy szép szabású ruha (nem feltétlenül elegáns és drága), a megfelelő kiegészítőkkel, a megfelelő alkalomkor felvéve, jó benyomást kelt viselőjéről.
Mindennek szociális és pszichológiai hozadéka is van: kellemes érzés, ha a környezetünk felfigyel ránk, elégedettnek érezzük magunkat, és nő az önbecsülésünk.
Hozzászólás zárolva.