Nem mindegy, milyen rendszabályokat kényszerítünk a gyerekeinkre
Konfliktusforrás lehet a szülők között, ha a pandémia miatt túlóvják csemetéiket
Ki gondolná, hogy az a tény, hogy a felnőttek megkaphatják a koronavírus elleni oltást, míg a gyerekek bizonyos kor alatt nem, sajátos konfliktusokat generálhat. No nem a szülő-gyerek viszonylatban, sokkal inkább a szülők között, de alaposan megterheli a gyerekek egymás közötti kapcsolatát is. Hátráltatja a barátságok kialakulását, és szétrobbanthat már kialakult baráti kapcsolatokat is.
Lindsay Spolan Pinchuk, Jordyn (10) és Lila (7) anyukája is sokféle praktikát bevetett már, hogy gyermekeit biztonságba tudja, ugyanakkor elkerülje a szülőkkel való konfliktust.
Az ő helyzetét az is nehezíti, hogy az idősebbik lánya hajlamos a légúti fertőzésekre, vagyis, ha őt engedi gyerektársaságba, arra is külön figyelmet kell fordítania.
Apró kompromisszumokat kénytelen kötni, hogy ne szabályozza túl a gyerekek közötti viszonyokat. Megpróbál olyan keretet adni az összejöveteleknek, amelyek mégis elfogadhatóvá teszik az esetleges tiltásokat, vagy éppen szigorúbb szabályokat.
Így például elkezdett álarcos bálokat szervezni otthonában, hogy így oldja a maszkviselés okozta feszültséget.
Nem csak a gyerekeknek okoz nehézséget, hogy az összejöveteleken szabályokat állítanak fel. A szülők egymás közötti viszonyát is befolyásolja. Igyekeznek úgy tudtárra adni a szülőtársaknak, hogy milyen biztonsági rendszabályokat tartanak fontosnak, hogy ez ne tűnjön egyfajta „inkvizíciónak” azok számára, akik esetleg nem értenek egyet a döntéssel.
Az összejövetelekre vonatkozó biztonsági irányelvek megállapításakor a szülőknek meg kell találni a kényes egyensúlyt, mondja Gene Beresin, a Massachusettsi Clay Center for Young Healthy Minds ügyvezető igazgatója, aki mentálhigiénés oktatást is nyújt a szülők számára. Ő azt tanácsolja, hogy az érintett szülők még az összejövetel előtt, közösen fektessék le az alapelveket, hogy később ebből ne legyen már gond.
A gyermekek esetében pedig azt javasolja, hogy ne beszéljék meg szüleik döntéseit társaikkal. „Ne hagyd, hogy ez tönkretegye a barátságodat” – mondja Dr. Beresin.
Titania Jordan önmagát egy szorongó és óvatos embernek írja le magát, így az sem csoda, hogy komoly aggodalmak közepette engedte csak el 12 éves, oltatlan fiát (annak barátaival) egy baseball meccsre.
A legutóbbi rendelkezések szerint, sportrendezvényeken már nem kell se a játékosoknak, se a közönségnek maszkot viselniük. Ms Jordan szorongását az is növelte, hogy érezte, az ilyen helyzetekben milyen nehéz a döntés ódiumát felvállalni. „Nem akarsz az első szülő lenni – mondja -, de az utolsó sem.”
Végül megadta magát. Jackson sok időt töltött társaival a meccseken, a fiú jól érezte magát, ám édesanyja végigizgulta ezt az időszakot.
Hozzászólás zárolva.