Louis Vuitton kiállítás az Operaházban
Nyár elején megnyílik Budapesten a főleg táskáiról nevezetes Louis Vuitton divatház boltja az Andrássy úton. A közeledő nyitás miatt a cég az Operabál előestéjén egy kisebb kiállítást rendezett mára már kultikussá vált termékeiből.
Az Operaház egyik kerengőjében megrendezésre került kiállítás alkalmat nyújtott a meghívóval rendelkező érdeklődőnek, hogy bepillantson a több mint 150 éves múlttal bíró divatház ‘Louis Vuitton örökségként’ aposztrofált tárgytörténetébe. Sajnálatos módon csak a meghívottaknak szólt az a ‘történelmi utazás’, amelyen Möet pezsgővel a kezünkben vehettünk részt, mivel a kiállítást sehol sem hirdették meg a nagyközönségnek. Ez az elitizmus önmagában persze nem volna meglepő egy olyan luxuscégtől, ami a világ egyik legnagyobbika, s amely nevéhez többek között jachtkupa és oldsmobil verseny is fűződik. De ha már, és nem is alaptalanul, oly nagy kultúrtörténeti jelentőséget tulajdonít magának a Louis Vuitton, akkor pár napra igazán megnyílhatott volna az apró, de érdekes kiállítás tere szélesebb kör előtt is. Gyanúm szerint nem egy érdeklődő töltött volna el egy bő negyedórát az Operaház kellemes környezetében e finom ízléssel megalkotott tárgyak között. A kiállítást viszont a sajtónak és a ‘márka hazai barátainak’ lett meghirdetve, ennek ellenére nem volt például sajtótájékoztató, ahol kérdéseinket feltehettük volna, és a tárlat szemlélése során is jóformán csak az ismertető táblák szövegeire voltunk utalva. A táblák szövege is hagyott némi kívánnivalót maga után: idegesítő volt például az ultra szó fokozott használata, volt például olyan kiírás, ahol az ultramodern és az ultranőies kifejezések egyazon mondatban szerepeltek. A patinás cég szigorúan kézzel készített darabjai viszont mindezekért kárpótoltak. Nyomon követhettünk a cég történetét az alapítástól egészen napjainkig.
Láthattuk a nagy utazótáskákat és utazóbőröndöket is. Utóbbiakat lehetne utazószekrénynek is nevezni, méreteiket és funkciójukat tekintve: nem egyben például a számtalan fiók mellett fogasok és vállfák is helyet kaptak. A finommívű pipereszekrények egyszerű eleganciája is könnyen ámulatba ejtette a látogatót. A 19.-századi darabok főleg a vasút kiépülésének révén lehetővé vált utazások kényelmessé tételére készültek. A kiállítás érdekes darabja volt például a Savorgan de Brazza olasz származású francia felfedező – róla lett elnevezve Kongó fővárosa, Brazzaville – táskába rejtett kihajtható utazóágya is.
Hozzászólás zárolva.