Makacs nyaki problémáid vannak? Van rá megoldás!
Az egyik leggyakoribb panasz, amellyel orvoshoz fordulunk, a nyak- és váll körüli fájdalmak. Ez a probléma leginkább a vállövet tartósan terhelő foglalkozásokat űzőket – a fodrászt, kozmetikust, számítógéppel dolgozókat – érinti. Van-e tartós megoldás nyaki fájdalmakra?
Ha a beteg nyaktáji panaszokkal fordul szakorvoshoz, a diagnózis pontos felállítása után a legfontosabb feladat az aktív fájdalomcsillapítás, a nyak izmaiban fellépő funkciózavarokat pedig gyógytornával lehet ellensúlyozni – tudjuk meg Dr. Arnold Dénes Arnoldtól, a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistájától.
Leggyakoribb ok az izomfeszülés
A nyaki fájdalmak egyik leggyakoribb oka az izmok állandó feszülése. Ezt általában olyan tevékenységek végzése okozza, amelynek során az ember hosszabb ideig állandó testtartást vesz fel, például sokat ül a számítógép monitorját nézve. A nagy igénybevétel mellett számos tényező, mint például a stressz, különféle idegrendszeri betegségek, mint a depresszió, szorongás, vagy a huzat is fokozhatják a tüneteket.
Ilyenkor a kemény, feszes izomzatban fájdalmas izomcsomók (trigger pontok) is keletkezhetnek. Az izomfeszülés tüneti kezelésére jól használhatók patikában kapható fájdalomcsillapító készítmények, illetve masszázs alkalmazásával, a kényszertartás kerülésével és megfelelő életmódváltással enyhíthetők a panaszok. A nyaki fájdalmakat azonban mindig nagyon komolyan venni, hiszen ezeket a panaszokat gyakran a gerinc degeneratív elváltozásai okozzák. A komolyabb betegségek kizárása és az oki kezelés elkezdése érdekében érdemes minél hamarabb szakorvoshoz fordulni.
Ha a háttérben valamilyen gerincbetegség áll
A nyaki fájdalmak leggyakrabban a hét nyaki csigolya megbetegedésére vezethetők vissza, amelyeket egy rostos burokban lévő kocsonyás anyag, a porckorong választ el egymástól.Ha ez az anyag kicsúszik a csigolyák közül és átszakítja az őt körülvevő rostos burkot, beszélhetünk porckorongsérvről (discus hernia). Ha nem szakad, de kitüremkedik, kiboltosulás (prolapsus, protrusio) a diagnózis.
A csigolyatestek felületén meszes felrakódások alakulhatnak ki, ilyenkor a nyaki gerinc mozgásai fájdalmasan beszűkülnek. (spondylosis). Ezek a felrakódások irritálhatják az idegeket, karba sugárzó tüneteket okozva. A nyaki fájdalmak hátterében gyakran áll a gerinc kisízületeinek kopása (spondylarthrosis), de okozhatja még többek között csontritkulás (osteoporosis), gerincferdülés (scoliosis), reumás betegségek, mint pl. a rheumatoid arthritisz, vagy a Bechterew kór.
Fontos a pontos diagnózis
A panaszok és tünetek rendkívül sokrétűek lehetnek. A nyak fájdalma mellett előfordulhat zsibbadás, a kéz ujjainak bizsergése, izomgyengeség, reflexkiesés, szédülés, fejfájás, látászavar, fülzúgás stb. Emiatt csak úgy lehetséges érdemben kezelni a problémát, ha tudjuk annak a kiváltó okát. Rendkívül fontos a szakorvos által időben felállított precíz diagnózis, és az ezen alapuló, egyénre szabott terápia meghatározása, hiszen az enyhébb és időben felfedezett deformitások még jól korrigálhatóak, a későbbiekben viszont a panaszok súlyosbodhatnak, és állandóvá válhatnak.
Tartós megoldás a makacs nyaki fájdalmakra
A nyakfájdalom hátterének megállapítása után első lépés mindig az aktív fájdalomcsillapítás, amely során kúraszerűen, az alapbetegségtől függően, speciális hatóanyag kombinációt juttatunk az érintett területre. Mennyiségét a fájdalom hátterének, mértékének, a kórelőzménynek és a páciens fizikai állapotának megfelelően választjuk meg. Ez a fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatású, célzott injekciós terápia közvetlenül a fájdalom forrásánál hat, így intenzíven támogatja a gyógyulást.
A fájdalomcsillapító kúrával párhuzamosan megkezdjük a csigolyák, kisízületek, porckorongok egészségét karbantartó életmód orvoslást, amelynek során aktív terápiás mozgással, funkcionális gyógytornával fejlesztjük, és helyreállítjuk az izmok inak statikai-dinamikai egyensúlyát, fokozzuk a nyaki gerinc mobilitását és az izomerőt. A gyógyulás fontos feltétele a megfelelő életmód kialakítása, az optimális testsúly beállítása, rendszeres és megfelelő testmozgás végzése, a testtartás javítása, megfelelő táplálkozás és folyadékfogyasztás. Emellett jótékony hatású az izomfeszüléseket oldó masszírozás, valamint stressz oldás is.
Hozzászólás zárolva.