Facebook hozzászólás
223

Megint itt a parlagfű, így védekezhetsz ellene!

A parlagfű virágzása általában július végén kezdődik, az általa okozott allergiás tünetek viszont egészen október közepéig tarthatnak. Minél előbb konzultáljunk a kezelőorvosunkkal, hogy idejében beszerezhessük a szükséges és megfelelő gyógyszereket.

Kép: wikimedia

A parlagfű Magyarországon több mint egymillió embernek okoz roppant kellemetlen tüneteket. A növény virágzása általában július végétől kezdődik, de idén – az enyhe tél és a csapadékos tavasz miatt – az allergiások a szokottnál erősebb pollenterhelésre készülhetnek. A parlagfű okozta allergiás tünetek pedig egészen október közepéig eltarthatnak.

Ebben az időszakban, a virágzás indulásakor már csak tüneti kezelésre van lehetőség, melynek alapját nagyrészt az antihisztaminok képezik – mondja dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. A készítményeknek széles skálája hozzáférhető már, nagy részük vény nélkül kapható, de némelyekhez receptre felíratva kedvezőbb áron juthatunk hozzá.

A kezelés fontos részét képezik az orrnyálkahártyán ható, nem felszívódó szteroidkészítmények: orrspray-k. A megfelelő szemcseppek a szemtünetek, vörösség, viszketés enyhítésében és az allergiás kötőhártya-gyulladás kezelésében segítenek. Az allergiák rövid távú kezelésének elismert része még a Rhinolight-fényterápia, melynek lényege, hogy az orrnyálkahártyát az UV-fény bizonyos tartományával bevilágítva csökkennek az allergiás tünetek. Erős panaszok esetén előfordulhat, hogy a kezelés önmagában nem elegendő, viszont mindenkinél, akár terhes kismamáknál is biztonságosan alkalmazható.

10 év allergia nélkül – jól hangzik, ugye?
Akinél egyszer jelentkeznek a pollenallergia tünetei, számíthat rá, hogy a panaszai évről évre visszatérnek majd az allergén növény virágzásától függően, az év azonos időszakában. Ilyenkor kezdődik a szokásos procedúra: tüneti kezeléshez orrcsepp, szemcsepp, gyógyszerek. Az allergén immunterápia már több éve hazánkban is elérhető, és tartós megoldást ígér: akár 10-12 évre is megszüntetheti a panaszokat, ha vállaljuk a minimum 3 éves kezelést.

Az allergiás beteg szervezetében az allergénnel szemben specifikus immunglobulin E molekula képződik. Az allergének hatására ezek a specifikus ellenanyag-molekulák a hízósejtekben olyan jelet adnak le, aminek következtében kiürülnek a mediátoranyagok, – például a hisztamin –, amelyek aztán kiváltják az allergiás tüneteket – foglalja össze a folyamat lényegét dr. Balogh Katalin. Az allergiák kezelésében használt antihisztamin-készítmények a már felszabadult hisztamin kötődését gátolják a nyálkahártyán lévő hisztaminreceptorokhoz.

A kezelés mellett tehát az allergiás reakció folyamata változatlanul lezajlik, a készítmények csak a tünetek jelentkezését akadályozza meg, a hatás tehát semmiképpen sem lehet hosszú távú. Tartós megoldást az allergiás reakció megfékezésével érhetünk el: az allergénspecifikus immunterápia képes blokkolni a specifikus immunglobulin E képződését, ezért nem is megy végbe az allergiás reakció. A hatása hosszú távú, mely számos vizsgálat szerint nemcsak a korábban panaszokat okozó allergénnel szemben érvényesül, de a kezelés a további allergiák megjelenését is segít meggátolni.

A jövő évi szezonra készülve érdemes tehát a hosszú távú megoldásokat is megfontolni: az allergiás tünetek tartósan kezelhetők allergénspecifikus immunterápia segítségével, amely oki kezelés, tehát a probléma gyökeréhez nyúl. Aki jövőre kezdi a kezelést, annak ezt legkésőbb májusig meg kell tennie. A betegek tapasztalatai alapján így már a következő szezonban, a kezelés első évében is jelentős javulás észlelhető. (Forrás: www.allergiakozpont.hu)

A szénanáthának komoly szövődményei is lehetnek
A pollenszezonban jelentkező tüsszögéssel, orrfolyással és köhögéssel járó panaszokat hajlamosak vagyunk félvállról venni. A házi patikából beszerzett, recept nélküli kapható szerekkel átvészelt allergiás időszak azonban hosszú távon kellemetlen szövődményeket okozhat.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!