Megtudhatja, melyik gyógyvíz mire jó!
Magyarországot a világ öt legnagyobb fürdőhatalma között emlegetik. Nem véletlenül: különböző pontjain összesen 135 elismert gyógyhatású víz tör fel. Az egyes ásványok más-más problémára hozhatnak enyhülést, de előfordulhat az is, hogy valakinek kifejezetten ártanak az adott vízben nagy koncentrációban lévő vegyület.
Éppen ezért, ha úgy döntünk, hogy gyógyfürdőben szeretnénk pihenni, a környék és a szálláshely-kínálat mellett a választásnál ne hagyjuk figyelmen kívül a gyógyvíz összetételét sem. A feltörő víz jellegzetes színe és szaga már utal az ásványtartalmára, a medencék környékén elhelyezett táblák pedig pontosan tájékoztatják a fürdőzőt arról, hogy egy liter minősített gyógyvízben milyen tömegben, illetve százalékban vannak jelen az oldott alkotórészek.
A konyhasós vizek – ezekben több mint 20 százalékban található nátrium és klór – elsősorban az urológiai, nőgyógyászati és bőrgyógyászati megbetegedések kezelésére alkalmasak, míg a kalcium, magnézium és a hidrogén-karbonát 20 százaléknál magasabb értéke földes meszes vizekre utal. Ezek kiváló gyulladáscsökkentő, értágító és az anyagcserét fokozó ásványvizek, amelyek elsősorban az ízületi gyulladásban szenvedőknek hozhatnak gyógyírt – mutat rá dr. Csermely Miklós szakorvos. A jódban gazdag vizek – amikor a jódtartalom literenként meghaladja az egy milligrammot – gyulladáscsökkentő hatásúak, és a jód a petefészek működését is serkenti. A kopásos ízületi gyulladások kiegészítő kezeléseként kénes vizet ajánl a szakember; ebben az esetben is a literenként legalább egy milligramm kéntartalom a határérték. Az ilyen ásványvíz a pszoriázis, az ekcéma és más bőrbetegségek tüneteit is csökkenti, valamint segíti a sebgyógyulást, ezenkívül akadályozza, hogy a koleszterin lerakódjon az érfalakra.
A szív- és keringési panaszokat enyhíti az a víz, amely literenként több mint ezer milligramm szénsavat tartalmaz, mint például a Hévízi-tó vagy a répcelaki termál. A fájdalmat a radonos víz csillapítja.
A víz összetétele mellett a fürdők által kínált szolgáltatások is széles skálán mozognak. A több mint hetven gyógyvizes fürdő közül 35-re tehető azoknak a száma, ahol gyógyszolgáltatást is nyújtanak. A Világgazdaság úgy tudja, hogy hamarosan hatályba léphet az a kormányrendelet, amely a magyarországi hotelekhez hasonlóan a fürdőkre is bevezeti a nemzeti védjegyrendszert, hogy megkönnyítse a vendégek eligazodását. A Magyar Fürdőszövetség által felállított fürdőminősítési rendszer alapján egytől öt csillagig terjed majd a skála. Kérdés, hogy az önkéntes minősítési rendszerhez hány gyógykomplexum fog csatlakozni.
Hozzászólás zárolva.