Melyek a kullancsok által terjesztett fertőző betegségek háziállatainknál?
A kullancsok az utóbbi években egyre jobban elterjedtek, ma már nemcsak az erdőkben, réteken találkozhatunk velük, hanem a városi kiskertekben is megjelentek.
Mivel a kullancsok többféle betegséget hordoznak, ezért létfontosságú állataink számára, hogy megfelelőképpen védekezzünk a kullancscsípés ellen. Ehhez a Vital Pet webshopban spot-on cseppek közül is választhat!
Hogyan terjesztik a kullancsok a betegségeket?
A kullancsokat állataink általában séta közben, vagy egyenesen a saját kertünkben szedik össze. A kullancs feljut a szőrükbe és ott belefúrja magát a bőrbe. Az állatból vért szív és eközben a benne lévő kórokozókat bejuttatja a vérkeringésbe.
A kullancsok a Lyme-kór baktériumát és a Babesia egysejtű kórokozóját hordozhatják, és fertőzött kullancs esetén kutyánkat, lovunkat, egyéb állatainkat ezekkel a kórokozókkal fertőzhetik meg.
A Babesiosis
A Babesiával fertőzött kullancs csípése során az egysejtű bejut a kutya, ló vagy szarvasmarha vérkeringésébe, ahol megtámadja az állat vörösvérsejtjeit. Megtelepszik a vörösvérsejteken és szaporodni kezd bennük, ezáltal az adott vörösvérsejt elpusztul.
A felszabadult piros festékanyag, valamint az ez epe által feldolgozott hemoglobinból előállított epefesték lerakódik a vese szűrőcsatornáiban, ezáltal gátolja a vese szűrési teljesítményét, ami egyre kisebb lesz, majd vesekárosodás lép fel, végül teljesen leállhat és az állat elpusztul.
A Lyme-kór
A Lyme-kór az embereket és a kutyákat tudja megtámadni. A kullancs behatolásának helyén piros, duzzadt folt keletkezik. A baktérium a nyirokkeringésbe jut, ahonnan a legközelebbi nyirokcsomóban telepszik meg.
A nyirokcsomó megduzzad, fájdalmassá válik, és innen a kórokozó útja a vérbe vezet. A vérrel aztán mindenhová eljut, és különböző szervek, szervrendszerek gyulladásos megbetegedését okozza. Megbújhat a gerincvelőben, szívbelhártyában, agyvelőben, ízületekben, ezáltal kijátssza az immunrendszert.
Milyen jelek utalnak az állat megfertőződésére?
Friss Babesia fertőzés után jelentkezhet magas láz, majd később, a vörösvérsejtek pusztulásakor vérszegénység. Az állat levert lesz, aluszékonnyá válik, szédül, étvágytalan, vizelete sötétre színeződik, a szemfehérje pedig besárgul.
A Lyme-kór tünetei komplexek, jelezheti láz, fájdalom, járási nehézség, étvágytalanság, nehézlégzés, nyirokcsomó-duzzanat.
Hogyan védekezzen?
Minden hónapban használjon parazita-ellenes készítményt (spot-on, gyógyszer vagy nyakörv) ezzel lehet magát a kullancscsípést megakadályozni. A Lyme-kór ellen kutyák esetében védőoltás is létezik.
Ha az állatban kullancsot talál, haladéktalanul távolítsa el, és fertőtlenítse le a helyét. Ezután figyelje az állatot, hogy nem mutatja-e valamelyik betegség jeleit. Ha gyanakszik arra, hogy kedvence megbetegedett, mutassa meg az állatorvosnak, aki teszt segítségével azonosítani tudja a betegséget és megfelelő kezelésnek veti alá az állatot.
Hozzászólás zárolva.