BETEGLÁTOGATÁS
Menjek vagy maradjak?
Nagyon sokat jelentenek a családtagok, a barátok, a szomszédok látogatásai egy demens betegnek. Sokan azonban nem tudják, hogy mire számíthatnak egy ilyen találkozáskor, ezért halogatják a látogatást, vagy éppen el sem mennek. Íme néhány hasznos tipp a készülődőknek.
Megfelelő időben látogassunk: Olyan időpontra tervezzük a látogatást, amikor a betegnek a legjobb. Ha úgy tűnik, hogy elfáradt, távozzunk.
Kommunikáljunk: Gesztusokkal is támasszuk alá mondanivalónkat. Olyan ütemben beszélgessünk, hogy a betegnek legyen ideje reagálni.
Mutatkozzunk be: Ha a beteg zavartnak tűnik, mutatkozzunk be, és mondjuk el, hogy miért jöttünk. „Zsanett vagyok, ma hozzád jöttem látogatóba.”
Emlékezzünk, és nevessünk együtt: Idézzük fel az együtt megélt humoros pillanatokat. „Emlékszem, amikor együtt…” Élvezzünk ki minden egyes percet!
Hallgassuk meg a beteget: Lehetséges, hogy a beteg szeretné megosztani érzéseit. Legyünk nyitottak, és együttérzőek.
A közös érdeklődés segíthet kapcsolatot teremteni: Folytassuk közös elfoglaltságainkat. Hallgassunk zenét, sétáljunk. Olyasmit csináljunk, amiben a beteg ügyes, ami jól megy neki.
Mutassuk ki, hogy törődünk vele: Mindnyájan érzelmekkel, gesztusokkal, érintésekkel kommunikálunk. Ha beszélgetés közben megfogjuk a beteg kezét, vagy mosolygunk, az többet érhet minden szónál.
Készítsünk vendégkönyvet: A demens beteg számára nehézséget jelenthet a hozzá érkezők megjegyzése. A vendégkönyv segítségével könnyebben tud emlékezni arra, hogy ki járt nála, és mi történt ezen idő alatt.
Demenciával él a barátom
Nagy kihívás lehet egy barátság fenntartása a demenciával élőknek. Mégis, egy olyan érzelmileg felkavaró időszakban, mint amikor valaki megtudja magáról, hogy Alzheimer-kórral vagy más demencia típussal kell megtanulnia együtt élni, egy barát támogatása, és a hétköznapok normalitásának érzése mindennél többet jelenthet. Sajnos azonban a valóság az, hogy a demencia diagnózisát követően sok barátság megszakad.
Hozzászólás zárolva.