MEGACITY
Mennyire változtatja meg városainkat a COVID-19?
A pandémia nem fogja megváltoztatni városainkat, viszont felgyorsítja azokat a trendeket, amik már a vírus megjelenése előtt is megfigyelhetők voltak – állítja Norman Foster. A világhírű brit építész gondolatait az ENSZ polgármestereinek fórumán fejtette ki. Az eseményen 39 város képviselője vett részt online vagy személyesen, köztük Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is.
Az így bekövetkező változások tehát nem a vírus közvetlen következményei, az csak elősegíti azok bevezetését.
A trendek tehát nem újak. Foster is felsorolt beszédében néhány olyan városfejlesztési példát, amelyekben részt vett és alátámasztják mindezt, a Trafalgar tér átalakításától kezdve a Marseille-i kikötőn át Szöulig.
Ami viszont az építész szerint újdonság, az az emberek hozzáállása a változáshoz, aminek köszönhetően új lehetőségek nyílnak a városi élet jobb minőségűvé tételére, és a klímaváltozás elleni küzdelemre egyaránt.
Foster figyelmeztetett: az épületek között történő szállítás az üvegházhatású gázok kibocsájtásának 42 százalékáért felelősek. Ezért a sűrűn lakott európai városok (ahol minden könnyen és gyorsan megközelíthető) lehetnek a fenntartható városi fejlődés mintaképei az autócentrikus metropoliszok helyett.
Annak érdekében, hogy mindez így történjen és a városok önfenntartóvá váljanak, Foster azt javasolta a városvezetőknek, hogy a különböző érdekcsoportok közötti különbségeket kell lazítani, holisztikus szemléletmód alapján.
Hozzászólás zárolva.