Mi minden található a húsban? Szennyezett élelmiszerek-húsok
Tartósítószerek, aromák, ízfokozók, enzimek, műfüst, szeparátorhús és radioaktív besugárzás – a modern élelmiszeripar diszkrét segítői és gazdaságilag jól átgondolt módszerei. Bár hivatalosan mind a felhasznált anyagok, mind az alkalmazott módszerek biztonságosak, számos vizsgálat ad okot a kételkedésre. A tudatosvásárló.hu értekezése.
A felsoroltakon kívül több ezer adalékanyag van forgalomban: aromák, ízfokozók, ízelfedők, emulgeálószerek, tartósítószerek, antioxidánsok, technológiai segédanyagok, színezékek, állományjavítók. Az ipar hatalmas energiákat fordít arra, hogy minél olcsóbban ússza meg az élelmiszer-előállítást. Az ételek jelentős csoportjánál már lényegében az adalékanyagokon van a hangsúly. Ez a leghétköznapibb élelmiszerekre is igaz, mint például egy májkrém vagy virsli.
Fake food a vendéglátásban
A hamis étel (fake food) esetében már semmi sem az, aminek látszik. A kagyló sertéshúsból készül, a sertéshús pedig a tenger mindeddig észre nem vett gyümölcseiből. A csirke már csak granulátum formájában van jelen, a marhahúsnak pedig mindössze az illata maradt meg. Az imitátumok leginkább a vendéglátásban használhatók fel, mivel ott – a csomagolt termékektől eltérően – a fogyasztó nem tud tájékozódni az összetevőkről.
Functional food, avagy bacilus a joghurtban
A funkcionális élelmiszer (functional food) tudományosan magyarázza meg, miért kell eredetileg nem oda tartozó anyagokat tenni bizonyos élelmiszerekbe. Bacilusok (a joghurtban), omega zsírsavak, vitaminok – az adalékok állítólag pozitívan befolyásolják fogyasztójuk egészségét.
Hulladékhús némi porccal, csonttal, inakkal: a tökéletes méreg
A feldolgozás kissé más világába tartozik a szeparátorhús, más néven húspép, amely a hulladék-hasznosítás egy engedélyezett módja. A levágott állatok csontján maradt, nehezen eltávolítható hús, a porcok, az inak, a csontok ledarálásával keletkezik. A hentesárukhoz adagolható, a kolbászok, felvágottak esetében 10%-nyi mennyiségben, de a májkrémeknél ez 25% is lehet. Mivel a csontvelő gyűjti össze a környezeti mérgeket, ezek az élelmiszerek lényegesen szennyezettebbek, mintha valóban húsból készültek volna.
Besugárzott fűszer a húsokban
A sugártartósítás ionizáló sugarakkal – az élelmiszer-feldolgozás régi álma. Magyarország úttörő volt a területen: húst és zöldségeket egyaránt nagy mennyiségben sugároztunk be és értékesítettünk. Mivel az eljárás túl nagy sugárdózisokat igényel, és számos egészségügyi mellékhatása van, ma igen korlátozott az alkalmazása. Hazánkban továbbra is engedélyezett, de kizárólag fűszerek, fűszerkeverékek és szárítmányok esetében. A csomagoláson jelezni kell az ionizáló kezelést. Ezeket a készítményeket azonban többnyire hentesárukban használják fel, ahol már nem kell feltüntetni a besugárzást.
Hozzászólás zárolva.