Facebook hozzászólás
714

Miért agresszív a kutyánk? Tornóczky Anita tanácsai

Egyre több gazdi küzd azzal manapság, hogy a kutyája bizonyos helyzetekben agresszívan viselkedik. Ennek rengeteg oka lehet, a legtöbbjük orvosolható, ha felismerjük és következetesek, türelmesek vagyunk vele. Tornóczky Anita kutyaviselkedés terapeuta gondolatai következnek.

A kutya agressziója nagyon komplex téma, mert az agresszív viselkedésnek számos oka lehet. Vannak teljesen egyértelmű, ősi ösztönök, amelyek kiválthatják az agresszív viselkedést, és vannak olyan okok, amelyek kicsit vitatottabbak. Ezen felül amerikai egyetemeken a közelmúltban elkezdődtek olyan kutatások, amelyek az agresszió biológiai okait vizsgálják.

két kutya játszik
Vannak ősi ösztönök, amelyek kiválthatják az agresszív viselkedést a kutyáknál. ( Fotó: depositphotos)

Frissen végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a vazopresszin nevű hormon szintje, ami alapvetően a vízháztartásért felel, az agressziót mutató kutyák esetében az oxitocin hormonnal együtt egyértelműen emelkedik. Tehát lehet valamilyen hormonális oka is az agresszív viselkedésnek. Vannak kutyák, amelyek biológiailag úgy tűnik hajlamosabbak az agresszióra, mint más társaik.

Az ivartalanítás fontossága

Az agresszió kapcsán érdemes mindenképpen megemlíteni az ivartalanítás fontosságát, ugyanis a szexuális indíttatású agressziót elsősorban a reprodukcióra való képesség alakítja. Ha két ivaros kutya találkozik, akkor gondolhatják úgy, hogy nekik mindenképpen össze kell mérni az erejüket, meg kell mutatniuk, ki az erősebb, hiszen mindketten képesek a reprodukcióra. A kutyák szociális együttléte során ezért is hasznos az ivartalanítás.

Az agresszió különböző fajtái

A területi agresszió a legismertebb agressziófajta, amikor a kutya védi a saját területét. Ezt szoktuk kihasználni akkor, amikor úgymond házőrzőnek szeretnénk egy kutyát.

A szocialis eredetű agresszió kérdése vitatott és jelenleg is vizsgálják, hisz ez azt feltételezi, hogy bizonyos egyedek irányítani szeretnének a falkán belül.

A ragadozó agresszióra bizonyos fajta kutyák hajlamosabbak. Ez a futó zsákmány esetében alakulhat ki legvalószínűbben, ha mondjuk a kutya egy futó macskát, menekülővadállatot, futó embert, extrém esetekben szaladgáló gyereket lát meg. Egyes kutyafajták hajlamosabbak erre, de leszoktathatóak.

A zsákmánnyal kapcsolatos agresszió akkor alakulhat ki, amikor mondjuk a kutya talál valamit, amit a gazda, vagy másik kutya nem tud elvenni tőle. Ha a kutya a gazdától is félti a zsákmányt, ez azt jelenti, hogy valószínűleg rossz a hierarchia a falkában. Ha a kutya azt gondolja, hogy rászólhat a gazdájára, az nagyon nagy gond lehet.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!