Miért agresszív a kutyánk? Tornóczky Anita tanácsai
Egyre több gazdi küzd azzal manapság, hogy a kutyája bizonyos helyzetekben agresszívan viselkedik. Ennek rengeteg oka lehet, a legtöbbjük orvosolható, ha felismerjük és következetesek, türelmesek vagyunk vele. Tornóczky Anita kutyaviselkedés terapeuta gondolatai következnek.
Átirányított agresszióról akkor beszélünk, hogyha mondjuk a területvédő agressziónál két kutya őrzi a házat, és egyszer csak összekapnak. Egymás felé kezd el irányulni ez az agresszió. Vagy mondjuk, ha két kutya verekszik, és odamegy valamelyiknek a gazdája. A kutya a saját gazdája ellen fordul, mert nem méri föl, hogy mire irányítja át az agressziót.
A védelmező agresszió talán manapság a legérdekesebb, ugyanis ez akkor alakul ki, amikor eltolódik a hierarchia. A kutya azt gondolja, hogy neki kell megvédeni a falkát, meg egyébként saját magát is. Sétáltatás közben elkezdi védeni a gazdát az általa veszélyesnek ítélt dolgokkal szemben. Az, hogy ő mit tart veszélyesnek, azon is múlik, hogy mennyi ingernek tettük ki, hogy milyen a szociális viselkedése, mennyire jó az idegrendszere. Egy rossz idegrendszerű, kevés ingernek kitett kutya gyakorlatilag mindent – a biciklist, a babakocsit, a futót, a buszt – veszélyesnek tarthat, és mindenre és mindenkire támadni fog, mert nincs meg az az információhalmaza, hogy ezektől kell-e félnie, vagy sem.
A frusztrációból eredő agresszió az, amikor a kutya mentális, fizikális igényei nincsenek kielégítve és emiatt sokkal inkább mutathat agresszív viselkedést. Egy fáradt kutya, sokkal kevésbé agresszív. És ez nemcsak a fizikai, hanem a mentális fárasztásra is igaz. Frusztrált például az a kutya, aki soha nincs kiengedve a kertből, aki egész életét egy láncon éli. Nyilvánvalóan az ingerhiányos környezet és a mozgáshiány is vezethet frusztrációhoz. Ezért fordulhat elő, hogy egy láncon élő kutya, ha elszabadul megtépi a szomszéd embert, vagy kutyát.
Életféltés
Ez az ösztönös reakció, a saját maga védelme mindig mindent felülír, ez az agresszió legegyértelműbb motivációja. Ebben benne van a fájdalom, a félelem által kiváltott agresszió, tehát amikor magát védi az állat. A félelem 3 reakciót válthat ki a kutyából: elkerüli a veszélyes helyzetet, elmenekül vagy agresszíven támad. Ha a kutyát sarokba szorítjuk, nyilvánvalóan nincs más választása, minthogy az agressziót válassza.
Hozzászólás zárolva.