Mikor lehet veszélyes a vitaminszedés?
Bár mindannyian úgy tudjuk, hogy a vitaminok hasznosak számunkra, mégis vannak olyan időpontok, helyzetek és anyagcsere-állapotok, amikor óvatosság és különleges intézkedések szükségesek. A következő jegyzetek azt a célt szolgálják, hogy a vitaminoknak csak a hasznát lássa, és elkerülje az esetleges káros következményeket.
Az A-vitamin hiány C-vitamin veszteséghez vezethet.
A B1-vitamin (tiamin) túladagolása károsíthatja a pajzsmirigyet, valamint az inzulintermelést és B6-vitamin-hiányt, illetve a többi B-vitamin hiányát okozhatja.
Mivel a D-vitamin fokozza a kalcium felszívódását, fölös mennyiségű tárolt D-vitamin a vér túl magas kalciumkoncentrációjához vezethet.
A mega-dózisú C-vitamin kimossa a szervezetből a B12 vitamint és a folsavat. Győződjön meg arról, hogy ezekből a javasolt napi mennyiségeket felveszi.
Ha szívbántalmai vannak, ellenőriztesse orvosával a megfelelő D-vitamin adagját.
Az E-vitamin növelheti a magas vérnyomásban szenvedőknél a vérnyomást. Ha azonban a kiegészítést kis adaggal kezdték és lassan emelték, a végeredmény esetleg a vérnyomás csökkenése lehet, a vitamin vizelethajtó hatása következtében.
Hosszú időn át nagy adagokban nem tanácsos folsavat szedni annak, akinek epilepsziája vagy hormonfüggő rákja van.
Verejtékezés és kipirulás eredhet a túl sok K-vitamintól.
Nagy mennyiségű koffein gátolhatja a vas felszívódását.
Akinek elégtelen a veseműködése, naponta 3000 mg-nál több magnéziumot ne szedjen.
Túl sok mangán csökkenti a szervezet vasfelhasználását.
A zsírdús diéta fokozza a foszfor felszívódását és csökkenti a kalciumszintet.
A nagyfokú izzadás nátriumveszteséget okozhat.
Túl sok nátrium káliumveszteséget idézhet elő.
Tájékoztassa orvosát, ha nagy mennyiségű C-vitamint szed. A C-vitamin megváltoztathatja a laboratóriumi vér- és vizeletcukor-teszteket, és hamis negatív eredményhez vezethet a székletminta vérpróbájánál.
Ne végezzen nagyon erős fizikai munkát a bevételtől számított négy órán belül, ha az A-vitamin optimális felszívódását akarja biztosítani.
Nagy mennyiségű nyers káposzta fogyasztása jódhiányt okozhat és leállíthatja a pajzsmirigy működését azoknál, akiknek egyébként is alacsony a jódfelvételük.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt
Forrás: Earl Mindell Vitaminbiblia
Hozzászólás zárolva.