Minden, amit tudnia kell erről a komoly betegségről!
Évente ezer új limfómás beteget diagnosztizálnak Magyarországon, sok esetben túl későn. A kései felismerést az is okozza, hogy a limfómás páciensek fele még soha nem is hallott erről a kórról.
5. A limfóma kialakulásának mechanizmusáról:
egyre többet tudunk. Kevés azonban az olyan adat, mely alapján a kezelést a közvetlen kiváltó okhoz lehet igazítani. Erre példa a gyomor limfóma, melyet gyakran egyfajta baktérium (Helicobacter pylori), s ezt antibiotikummal kezelve a limfóma visszafejlődik, eltűnik.
6. A kezelésről:
A limfómák sugárérzékenyek. Az aggresszív limfómák kemoterápiára 40-60%-ban meggyógyulhatnak. Az indolens limfómák esetén tünetmentesség érhető el.
Új lehetőség az immunterápia, illetve immunkemoterápia. Ekkor a limfómás sejtre specifikus ellenanyag épül a kezelésbe, mely kevés mellékhatás árán jelentősen javítja az aggresszív limfómában elérhető gyógyulás arányát, illetve az indolens limfómában a kezelésre adott választ, s a tünetmentesség időtartamát megnyújtja. Myelomában a daganatos sejt halálát elősegítő, a csontvelői mikrokörnyezet ereire ható új szerek javítják a túlélési eredményeket .Az eredmények tovább javíthatók a csontvelőátültetés különféle módjaival.
7. A hazai limfóma- diagnosztika alapjai:
a pontos klasszifikációhoz szükséges költséges kiegészítő vizsgálatok finanszírozásán lenne mit javítani.
Az immunterápiához szükséges három legfontosabb antitest, nálunk is rendelkezésre áll, a törzskönyvezettt indikációkban. A gyógyítás lehetősége most bővült az első fenntartó kezelésmód OEP támogatásával.
Az idegen donoros, illetve saját őssejtes transzplantációk 2 gyermek és 4 felnőtt központban történnek, a várólisták elfogadhatók, a beavatkozások száma európai kitekintésben azonban nagyobb kellene hogy legyen (290 helyett 4oo – 450 évente).
Forrás: DayLightMedia
Hozzászólás zárolva.