Mindent az ecsettel történő makettfestésről!
A makettezéssel ismerkedők jól tudják, hogy sokféle mód létezik a festésükre, különböző eszközök által. Ebben a cikkben az ecsetes festéről írunk. Belemerülünk az ecsettel történő színezés alapjaiba, nem mindegy ugyanis, hogy milyen típust alkalmazunk.
Az ecsetes festési mód tudnivalói
Köztudott, hogy a különféle makettfestékek más-más festési eljáráshoz ajánlottak, amelyek például airbrush-hoz javasoltak, általában ecseteshez kevésbé. A legfontosabb, hogy amikor ecsettel dolgozunk, ugyanúgy hígítás szükséges a festékekhez. Festéshez használatos eszközök beszerezhetők például a Modellfutár ecsetei közül.
Érdemes speciálisan makettezős webshopból megrendelni a minőségi kellékeket, hiszen ezek kifejezetten ehhez a tevékenységhez lettek megtervezve. Hagyományos papírboltokban könnyű beleszaladni nem megfelelő változatokba, melyek kevésbé alkalmasak makettek festésére.
Nézzük meg őket egy kicsit közelebbről!
Az ecseteket nyél, hüvely és sörte alkotja, ezek közül a sörte a legfontosabb elem. Ez lehet szintetikus és természetes is. Utóbbi organikus eredetű, ez alapján lehet disznó-, coboly-, marha-, mókus-, nyest-, lósörte és így tovább. Minőségükben, finomságukban eltérések tapasztalhatók. A természetes ecsetek jóval finomabbak és rugalmasabbak is, mint egy szintetikus változat. Emellett kiváló a festékfelvevő képességük.
A szintetikus változatok merevebbek, ellenállóbbak a fizikai és kémiai behatásokkal szemben.
Az ecsetek felhasználási köre
A természetes ecseteket javarészt vizes vagy spanyol akril festékekhez javasoljuk. A természetes szőrből készült kellékek esetében kerülendők a Lacquer vagy alkohol bázisú akril festékek. Ugyanúgy nem tesznek jót nekik az enamel festékek sem.
Természetes ecsetek alkalmazhatók olajfestékekhez, azonban ez esetben is károsodhatnak, mint enamel festékek használatánál.
Ami a legfőbb tudnivaló, hogy a természetes ecseteket az agresszív olajok és enamel hígítók nagymértékben károsíthatják. Ez azzal jár, hogy hamarabb tönkremennek, lerövidül az élettartamuk.
A szintetikus ecsetek viszont olaj és enamel festékekhez ideálisak. Vizes festékekhez viszont nem ajánlottak, mivel kevésbé képesek megtartani a vizet.
A természeteseket tehát a vizes, gyantás akril festékekhez érdemes használni, például kisebb figurákhoz. Míg nagyobb felületek festésére inkább a szintetikus ecsetek ajánlottak, például harci gépek, katonai repülők színezése esetén.
Ecsetek típusai és alkalmazási területük
Kontúrecsetet az apró dolgok megfestésére érdemes bevetni, körecsetet a kisebb, valamint a közepes felületekhez. A lapos változat a nagy felületek festéséhez a legalkalmasabb.
Ecsetek használhatók például előárnyékoláshoz, fakításhoz, melyekhez egy körecset a legideálisabb. Fedőszínek felviteléhez a lapos kellékek javasoltak, az apró részletekhez, az élek kiemeléséhez és a kopásokhoz pedig a kontúrecsetek. Lakkozáshoz és filterekhez a lapos kiegészítők a nyerők. Jó nézelődést kívánunk!
Hozzászólás zárolva.