Mit igyunk? Csap-vagy ásvány? Esetleg tisztított?
Naponta több liter vizet megiszik minden felnőtt ember, és tetemes mennyiséget használunk tisztálkodásra és környezetünk tisztán tartására is. Utóbbiakhoz megteszi a csapvíz, de sokakban felmerül, vajon ivásra nem jobb-e a palackozott víz, vagy esetleg valamilyen víztisztító berendezéssel tegyék finomabbá a vizet.
Az otthoni víztisztító
kiszűri a klórt és a vasat a csapvízből, így az kellemesebb ízű és illatú lesz, és ez nemcsak akkor érzékelhető, ha vizet iszunk, hanem ha teát vagy bármi mást főzünk belőle. Igaz, ezzel kapcsolatosan is vannak kétségek. Ilyen például, hogy ezek a készülékek a hasznos sókat is eltávolítják a vízből, amelyek pedig fontosak lennének a szervezetünknek. Sokféle víztisztító létezik. Az egyik legelterjedtebb típus a fordított ozmózis elvén működik. Ezeknél a készülékeknél fontos, hogy a szűrőket megfelelően karbantartsák, máskülönben elszaporodhatnak a baktériumok. Vásárláskor érdemes megkérdezni, hogy az adott típushoz mennyibe kerül a szűrő, illetve milyen gyakran kell cserélni. Ebben szerepe van a víznyomásnak is, 4 bar nyomás alatt a szivattyú nélküli készüléknél előfordulhat, hogy hamarabb megy tönkre a szűrőbetét. Az ivóvíz kémhatása is befolyásolható a készülékkel attól függően, hogy az ásványianyag- és ion-visszapótlóval fel van-e szerelve. Ha igen, akkor – készüléktől függően – 7,09-7,35 közötti PH-értékű, vagyis a szervezetnek kedvezőbb lúgos vízhez jutunk.
Többfajta vízszűrő kancsó
is kapható. Ezek garantálják, hogy a csapból folyó víz mészkő-, klorin-, ólom-, cink-, réz- és más, egészségre káros tartalmát kiszűrik, a fontos ásványi anyagokat azonban – például a kalciumot, magnéziumot – nem távolítják el. A víztisztító berendezések ellen felhozott érvek között szokott szerepelni az áruk is. Holott, ha kiszámoljuk, hogy havonta mennyit költünk ásványvízre, kiderül, hogy a készülékre fordított összeg belátható időn belül megtérül. Ráadásul ily módon a főzéshez használt csapvíz is egészségesebbé válik.
Nem csak inni
A háztartás egyéb területein a csapvíz PH-értéke a fő kérdés. A kemény víz a háztartási gépeknek sem tesz jót, és a zuhanykabinok ajtaján is foltot hagy. Ma már számos kisebb-nagyobb, a lakásba beérkező központi vízvezetékhez illeszthető berendezés létezik, amely lágyítja vagy tisztítja, esetleg mindkét módon kezeli a vezetékes vizet. De kapható zuhanyszűrő is, amely a bőrre ártalmas klór mennyiségét redukálja, s kiszűri a zuhanyrózsában tenyésző baktériumokat, parazitákat is.
Hozzászólás zárolva.