Facebook hozzászólás
2 134

ERRE SZÁMÍTS

Mit tegyek, ha rájövök, hogy demenciám van?

Jelentős változásokat hoz a te és szeretteid életében az Alzheimer-kór korai stádiuma (vagy enyhe Alzheimer-kór). Sokan ebben a fázisban még nem tudnak betegségükről, csak súlyosabb stádiumában szembesülnek tényével. Ha nálad korai Alzheimer-kórt diagnosztizáltak, valószínűleg a legtöbb dolgot még probléma nélkül el tudod végezni, és csupán kis segítségre lehet szükséged.

Agy, rajz, Kép: felejtek.hu
Kép: felejtek.hu

A legtöbb demenciával élő idős ember úgy tudja, hogy betegsége az Alzheimer-kór névre hallgat. Ugyanakkor a szakértők szerint nagyon fontos tisztában lennünk azzal, hogy az agyat érintő számos más betegség is károsítja a gondolkodási, emlékezeti és döntési folyamatokat.

[/bs-text][/vc_column][/vc_row]

Mit tehetsz az egészségéért?

  • Ápold kapcsolataidat;
  • Táplálkozz egészségesen;
  • Rendszeresen mozogj;
  • Csökkents a stresszt;
  • Kerüld a fejsérüléseket;
  • Kerüld, vagy legalább mérsékeld az olyan káros szokásokat, mint a dohányzás;
  • Rendszeresen keresd fel kezelőorvosodat, és tájékozódj a kezelési lehetőségekről;
  • Aludj eleget;

Maradj szellemileg aktív!

A tanulmányokból az derült ki, hogy a szellemi aktivitás – a gondolkodás – fokozza az agyműködést. A gondolkodás és az által fokozott agyműködés segít megőrizni az agy vitalitását. Legtöbb Alzheimer-kórban szenvedő beteg egyetért abban, hogy fontos az agy mindennapi munkája. Az agytorna nem szükségszerűen nehéz feladat. Lehet olyan egyszerű, mint pl. a másik kezünkkel tárcsázni a telefonon, de belevághatunk akár egy új nyelv megtanulásába is.

Iktasd ki a zavaró hatásokat!

A legtöbb alzheimeres beteg beszámol olyan ingerekről, amelyektől ideges lesz, és megnehezítik a gondolkodását. Ismerd fel, hogy melyek ezek az ingerek és gondold végig, hogyan csökkenthető a hatásuk.

 

Tervek a jövőre

Számos döntést kell meghoznia betegség alatt. Eljön az idő, amikor kénytelen leszel másokra bízni ezeket. Ha most előre végiggondolsz egyes kérdéseket, és rendelkezel néhány dologról, megnyugtató lehet, ha valaki jobban kézben tartja a jövőbeni eseményeket.

Munka: Ha szükséges, beszélj a főnököddel, a csökkentett munkaidőről és/vagy feladatokról.

Biztonság: Légy realista, hogy képes vagy-e a járművezetésre. Hallgasd meg családtagjaid észrevételeit is. Gondolkozz el észrevételeiken, és ezek tükrében mérlegeld, hogy beülsz-e a volán mögé. Ne feledd, a másik autóban ülők is szeretnének biztonságosan hazaérni! Gondolkozz el azon, hogyan fogsz a későbbiekben közlekedni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!