Facebook hozzászólás
175

Mit tehetsz, ha hőségriadó van?

Köztudott, hogy a nagy meleg elsősorban a krónikus betegeket, az időseket, a szív- és érrendszeri bajokban szenvedőket viseli meg. Ám nemcsak a magas hőmérséklet jelenthet rizikót, hanem az ehhez társuló páratartalom is. Ezért ha azt halljuk, hogy hőségriadó van, az időjárás valamennyi lényeges tényezőjére, együttes hatására oda kell figyelni.

Melegben az erek kitágulnak, csökken a vérnyomás, a szervezet fokozott izzadással próbálja hűteni magát. Míg egy átlagos napon másfél-két liter folyadékot ajánlott inni, hőségben ennek kétszeresére is szükség lehet, különösen munkavégzés, sportolás vagy egyéb tevékenység közben.

Legjobb ital a tiszta csapvíz, az ásványvíz a természetes gyümölcslé, a tea a kefír, a joghurt. Kitűnő folyadékforrás a leves, amely az elveszett ásványi sókat is pótolja. Nem tanácsos kávét és más koffeintartalmú italt, cukrozott üdítőt vagy alkoholt kortyolgatni, mert ezek nem oldják a szomjat. Ráadásul vizet vonnak el a szervezetből.

Akik szívgyógyszert szednek, a vízhajtás mellett is igyanak a szokásosnál egy literrel több folyadékot a forró napokon.

A kánikula okozta rosszullétek közé tartozik a fáradtság, az izomgörcs, a fejfájás, a szédülés, az ájulás, a légszomj, a hőguta. Amíg az orvos megérkezik, azzal segítetünk, hogy a beteget szellős, hűvös helyre visszük, lefektetjük és enyhén sós vizet adunk neki inni. A megfelelő arány egy teáskanál só egy liter vízben feloldva.

Melegfront idején összeesésekhez, szív- és érrendszeri betegekhez hívják leggyakrabban az ügyeletes orvost.

Ha a szülések száma hirtelen megnő, egy-másfél nap múlva biztosan melegszik az idő. A hidegre az epilepsziások és az idegrendszeri betegségekben szenvedők reagálnak élénken. Amikor tartósan fülledt a levegő, megszaporodnak a közlekedési balesetek.

Jó, ha tudja…

hőséget nehezebben viselik a csecsemők, a kisgyermekek, a hatvanöt évnél idősebbek, a fogyatékosok, a szívbetegek, a magas vérnyomásban szenvedők. Rosszullét esetén azonnal forduljanak orvoshoz!

Kánikulában különösen hasznos a meleg, dél körüli, kora délutáni órákat otthon, besötétített, viszonylag hűvös szobában semmittevéssel tölteni.

A bevásárlást a kora reggeli vagy a késő délutáni órákra időzítsük. Halasszuk el a nehéz fizikai munkát, a nagytakarítást, ablaktisztítást.

Felfrissít, ha langyos vagy hideg vízzel lezuhanyozunk, akár többször is.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!