Facebook hozzászólás
472

Mitől is bolondulunk meg valójában?

A kutatók felfedezték, hogy a skizofrének nagyobb valószínűséggel szenvedtek influenzás fertőzést az anyaméhben, mint egészséges társaik. Más közönséges élményektől is elmehet az eszünk jóval pelenkás korunk után.

A tipikus amerikai életmód tele van a mentális betegségek kockázati faktoraival, mondta Stephen Ilardi, a Kansasi Egyetem pszichológusa, a depresszió elleni 6 lépéses, gyógyszermentes programról szóló könyv szerzője. Javaslata szerint azonban megvédhetjük magunkat, ha távoli őseink szokásait elevenítjük fel.

"A modern világban a környezetünk folyamatosan aktiválja az agy stressz-válaszát.” – mondta Ilardi. E-mailekkel, tragikus hírekkel, elvárásokkal bombáznak bennünket. Az agy bizonyos idegkörei úgy reagálnak a stresszre, mintha fertőzés lenne. Visszahúzódásra késztetnek bennünket, gyulladást okoznak és agykárosodáshoz is vezethetnek pl. a hippokampuszban, a frontális lebegyben és a törzsdúcban, mondta Ilardi. Sok mentális betegség esetében a gyulladás a fő bűnös. Röviden a gyulladás a szervezet önvédő mechanizmusa. Ha huzamosabb ideig fennáll, akkor nagy árat fizethetünk érte. A szívbetegséghez és az inzulinrezisztens cukorbajhoz hasonlóan a skizofrénia, a depresszió, az autizmus, a szorongás, a bipoláris zavar mind a gyulladással kapcsolható össze. Ezek közül soknak a megjelenése a modernizációval kéz a kézben jár. A távoli ősök viszonylagos mentális egészsége nem azt jelentette, hogy az életükből hiányzott a stressz. A vadászok veszélyes munkája során valószínűleg nem a Zen-légzést alkalmazták. Viszont egy sor módszer állt a rendelkezésükre, amivel kikapcsolták az agy stressz-válaszát. Olyan szokások voltak ezek, melyek a legtöbb fejlett országban kimentek a divatból, mindta Ilardi. A vadászó-gyűjtögető életmódot folytató ember például azon vezethette le a feszültséget, ha az útjába kerülő akadályt egyszerűen odébblökte. A fizikai megerőltetés leállíthatja a stressz-gyulladás ördögi körét. A városi ember azonban, ha forgalmi dugóba ragad, legfeljebb csak főhet a saját levében.

A legtöbb mentális betegségről azt tartják, hogy az agyban található vegyületek elváltozása okozza, ezért gyógyszerekkel kezelik. Azonban a viselkedés is befolyásolja az agy kémiáját. Néhány primitív szokás féken tarthatja a stresszválaszt és így megelőzheti az agy megbetegedését. Ilardi és munkatársai olyan programot dolgoztak ki, mely segít a hideg fejű, összeszedett barlanglakók szokásait elsajátítani. A kezelés hatásosabbnak bizonyul, mint a gyógyszerek.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!