A szigorítás kedvez a kutyáknak is
Ne legyen több elveszett eb!
Évek óta komoly gondot okoz a kutyatartóknak, és persze maguknak a négylábúaknak is a szilveszteri durrogtatás. Előbbiek féltik háziállataikat, utóbbiak pedig szabályszerűen rettegnek a fény és hanghatásoktól. Az idei járványos év változást hozott a pirotechnikai eszközök használatának szabályozásában, ami talán majd a jövőre nézve is átgondolásra készteti a törvényalkotókat.
A szilveszter a kutya rémálma
A szilveszteri petárdák, tűzijátékok robbanása az állatok számára szinte elviselhetetlen zaj és fényhatással jár. A kutyák az ilyen zajokhoz nincsenek hozzászokva, talán először szembesülnek a szokatlan sivító, egyszerre több irányból érkező hanggal, melyet légnyomásváltozás is kísér. A kutya által megszokott zajoktól ez teljesen eltérő, könnyen életveszélyben érezheti magát, és emiatt pánikba esve megzavarodhat, elmenekülhet.
Jótanácsok
Mit tehetünk annak érdekében, hogy kutyánk viszonylag zökkenőmentesen átvészelje a szilveszter-éji riadalmat?
Ha kutyánk a korábbi években nem félt a hasonló zajoktól, ne bízzunk abban, hogy ez idén is így lesz. Készüljünk fel minden eshetőségre, bármikor előfordulhat, hogy a közelében, vagy váratlanul robbanó petárda megriasztja őt, és ha nem vagyunk elég előrelátók, könnyen elveszíthetjük kedvencünket.
Ha lehetséges, szilveszter éjjelén ne hagyjuk magára az állatot, az udvaron élő kutyát pedig engedjük be a lakásba, az előszobába, vagy garázsba, melléképületbe. Fontos, hogy a kiválasztott helyiség lehetőleg némileg hangszigetelt legyen, és felülről is zárt, mert a megrémült állat félelmében képes akár egy kétméteres kerítésen is átmászni, átugrani. Némileg megnyugtatóan hat a kutyára, ha érzi a gazda közelségét, ezért is jó magunk közelében tartani.
A kutya nyakán minden esetben legyen nyakörv bilétával, amin jól látható módon rögzítjük a gazda címét vagy telefonszámát. A nyakörv a befogását is segíti.
Lakásban tartott kutya esetében az esti sétát lehetőleg 18 óra előttre időzítsük. Szilveszter napján – de még jobb, ha december 30. és január 1. között – kizárólag pórázon vezessük kutyánkat a séta ideje alatt
Ha már a korábbi években is problémás volt a szilveszter éjszaka átvészelése, érdemes jó előre konzultálni állatorvosunkkal, aki szükség esetén levegőbe porlasztható feromonnal, vagy súlyosabb esetben nyugtatóval is elláthat minket.
Az empátia ebben a helyzetben is segít, ezért ne dorgáljuk, ne szidjuk meg a kutyát a viselkedése miatt, mert ezzel még inkább megzavarhatjuk. Ugyanakkor ne is sajnáljuk, mert ebben az esetben úgy érzi, oka van a félelemre, és még inkább elhatalmasodhat rajta a pánik. Legjobb, ha a gazda közömbösen viselkedik, amikor a kutya elkezd félni. Sok esetben bevált módszer, ha a kutya figyelmét eltereljük valami kellemes foglalatossággal. Például készítsük be kedvenc csemegéjét. Ha eljött az idő, nyugodt hangon szólítsuk a kutyát, és amikor kicsit ránk figyel, akkor dobjunk le egy falatkát a földre, lehetőleg a kutya közelébe, hogy felhívjuk rá a figyelmét. Ha jól csináljuk, egy idő után már egyre inkább erre figyel, mert rájön, sokkal jobb falatozni, mint félni!
Ha sikerült átvészelni a kritikus időszakot, és bírjuk az éjszakázást, hajnali 3-4 óra körül pórázon vezetve lemehetünk vele az utcára, vagy pórázon kiengedhetjük az udvarra a kutyát, hogy a dolgát elvégezhesse. Amennyiben még ekkor is rémült, inkább vonuljunk vissza a biztos menedékbe, és próbálkozzunk később. Amikor kutyánk megnyugodott, jelezni fogja a szükségleteit.
Hozzászólás zárolva.