Negyedik hullám, kötelező oltás, újabb korlátozó intézkedések – mire számíthatunk a közeljövőben?
A negyedik hullám előbb, utóbb hozzánk is megérkezik, a nagy nyári lazítás után pedig elgondolkodhatunk azon, milyen intézkedésekkel szállhatunk szembe az újra támadó kórral. Egyre több országban próbálkoznak azzal, hogy néhány foglalkozási csoportnál kötelezővé teszik az oltást, ugyanakkor a be nem oltottak esetében bizonyos jogokat készek megvonni, így esetükben kétségessé válhat például a színházak, a koncertek, az éttermek látogatása.
A maszkviselés szigorú kötelezettségét is eltörölték, csupán az egészségügyi intézményekben kell kötelező jelleggel maszkot hordani.
Kapuban a delta variáns
Magyarország tehát, ha csak pusztán a számadatokat nézzük, egészen jól áll. Lassuló járvány, magas átoltottság jellemzi az országot, ugyanakkor nem dughatjuk a fejünket a homokba, a nemzetközi tendenciákat figyelve, biztosak lehetünk abban, hogy a delta (indiai) variáns terjedése elkerülhetetlenül újabb koronavírusjárvány-hullámot hoz a világban, így előbb, utóbb hazánkban is. A delta variáns már a harmadik hullám lecsengése idején terjedni kezdett világszerte. Eddigi nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy bár a korábbinál ez jóval fertőzőbb, azaz a járvány terjedése jóval gyorsabb, a korábbi úgynevezett angol variánsnál számottevően súlyosabb megbetegedéseket nem okoz.
A veszélyeztetettségi kört tekintve igazi különbség a beoltottak és a még be nem oltott népesség között feltételezhető, erre is inkább a minden tekintetben bezzeg országként emlegetett Izrael, és a magas átoltottsági rátával büszkélkedő Nagy-Britannia ad példát.
Mit tanulhatunk a bezzeg országtól?
Izraeli szakemberek tapasztalatai szerint a beoltottak is megfertőződhetnek, de náluk nem alakul ki olyan súlyos formában a betegség. Mivel az esetek elemzése még tart, egyelőre csak becslés, hogy az újonnan megbetegedők fele, de inkább a harmada kerül ki az oltottak közül.Bár az oltatlanokat az adatok alapján jobban veszélyezteti az új variáns, az is nyilvánvaló, hogy a delta-variáns képes terjedni még az olyan helyeken is, ahol a lakosság nagyobb hányada vakcinált.
Hasonló a helyzet a szintén magas átoltottsági szinttel bíró Egyesült Királyságban is, ahol rendkívül magas már az új (delta variánssal való) fertőzöttek száma; nagy részük ugyanakkor már oltott, a két oltást kapók aránya pedig a kórházi esetszámokon belül elenyésző. Sőt, a kórházban kezeltek száma és a halálozások száma nem mozdult el jelentősen az utóbbi hetekben, holott az eddigi járványhullámok alapján már követnie kellett volna a felfutó esetszámokat. Szakértők szerint egyértelműen a vakcinák miatt van, hogy a járvány sokat veszített súlyosságából.
Oltás és kötés
Egyre inkább nyilvánvaló világszerte, hogy a negyedik hullám elkerülhetetlenül végig fog söpörni mindenhol. Hiába tartotta magát sokáig az a feltételezés, hogy a kellő mértékű átoltottság és a nyomában járó nyájimmunitás majd véget vet a Covid-19-nek. Maximum annyi várható, hogy a beoltottak körében (ha a vírus meg is támadja őket) a betegség enyhébb lefolyású lesz.
Hozzászólás zárolva.